‘Burnuna sarımsak kokusu tıkamışsın gül kokusu arıyorsun’
Gonca Vural

‘Burnuna sarımsak kokusu tıkamışsın gül kokusu arıyorsun’

‘Burnuna sarımsak tıkamışsın gül kokusu arıyorsun’ (MEVLANA)

İki buçuk ay evvel, beyin damarının tıkanmasıyla felç geçiren bir hasta, Medibafra’da tedaviye alınıyor, gerekli tedaviler uygulanıp evine yollanıyor. Yılbaşının ilk günü yani Cuma günü hasta rahatsızlanıyor, ambulansla tekrar Medibafra’nın aciline gidiliyor, acilde hasta sahiplerine soruluyor ne şikâyeti var, tabi onlarda annelerinin oranın hastası olduğunu,  ne olduğunu anlamadıklarını, nabzının yavaşladığını hissettiklerinden dolayı getirdiklerini söylüyorlar. Neyse, acildeki pratisyen hekim telefonla o geceki nöbetçi doktoru arıyor, doktor bey gelme zahmetine bile katlanmadan, belli ki yılbaşı ve tatil rehavetini üzerinden atamamış, telefondan beri yollayın fakülteye gitsin talimatını veriyor. Eminim pek çoğunuz aynen öyle yapıyorlar başlarından savıyorlar dediğini duyar gibiyim.

En çok bu sözleri devlet hastanelerinden duymaya alışkındık değil mi, özel hastaneyi neden tercih eder insanlar, daha hızlı, daha insanca davranışlarla, problemsiz tedavi görebilmek için. Alel acele hiçbir işlem yapılmadan annelerini fakülteye götürecekler, hasta kendini taşıyacak durumda değil ambulansla fakülteye gidiliyor. ( Bu arada ambulans ücretleriyle ilgili bilgide aktarayım bilmeyenler için, bizde yeni öğrendik çünkü hastane tedaviyi kabul etmediği zaman ambulansı ile hastayı göndermek görevi imiş, ambulansa ücret ödemeyeceksiniz yani, eğer bu konuda bilginiz yoksa ekstra ambulans parası da alıyorlar sizden, yani yasal olmayan) Fakültenin aciline hasta hemen alınıyor, saat altıdan sabahın dördüne kadar tetkikler, tahliller devam ediyor, tabi hafta sonu olduğu için yapılacak bazı tetkikler pazartesiye kalıyor. Şunu hep söyleriz, fakülteye elinizi verdiğinizde kolunuzu alamazsınız, araştırma hastaneleri böyledir zaten. Birde hemen hemen herkesin kötü anıları vardır, hastalarını yitirmişlerdir orada, yani kolay kolay gitmek istemez insanlar. Ama şunu gördüm fakültenin acili eskisinden çok farklı, ellerinden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyorlar, hafta sonu demek acillerin bile rehavete girdiği günler olur, uzman doktorları bulamazsınız, adamınız yoksa hafta başını beklemekten başka çareniz yoktur, siz dışarıda hasta içerde perişan olursunuz, hemen hemen hepimizin yaşadığı şeylerdir bunlar.

Hasta şu anda Cuma gününden itibaren fakültenin acilinde yatmakta, neden biliyor musunuz, ölümcül, hani son saatleri falan diye değil hafta sonu olduğu için ve hiçbir bölüm kabul etmediği için, yatalak hastalarda oluşan ciğerlerde su toplaması meydana gelmiş, göğüs bölümünün hastası, kalbinde ritim bozukluğu var kardiyolojinin hastası, idrar yollarında enfeksiyon var enfeksiyon bölümü hastası, fakat hiçbir bölüm kabul etmiyor, ve sorumluluk almıyor. Var mı böyle bir sistem böyle bir hekimlik, hastane, insanlık anlayışı.

        Ortada kaldınız işte, uygun tedaviye başlanması için bir bölümün yatırması lazım, ama maalesef haftasonu geçecek hasta ölmezse o zamana kadar. Ama şunu da söylemek insani ve vicdani vazifem acildeki hekimler ellerinden geleni yaptılar, oradan buradan ilaç tedarik ederek yapmaları gereken müdahaleleri yaptılar, özellikle Canan Doğruel adında, Cuma gecesinin nöbetçi doktoru, vicdanlı ve insan evladı, gerçekten doktorluk mesleğini yerine getiren, bir hekim ellerinden öperiz yetiştirdiği ailesinin. Sakın yağ yaktığımı veya tanıdık diye düşünmeyin ilk kez gördüğümüz bir hekim Allah yolunu açık etsin, inşallah mesleğini hep böyle dürüstçe yapar.

İşte dediğim gibi sakın ha hafta sonu hastalanmayın. Burada özel hastanelere bir kastım olduğunu düşünmeyin sakın, sadece özel anlamına uygun çalışılması adına eleştirilerim, son sistem alet, cihaz, bir anlam taşımıyor, onu kullanacak elemanların yetiştirilmiş elemanlar olması önemli. Bafra’dan çok doktor geldi geçti mesleğine yeminine uyan, hizmetler verenlerde oldu, sırf hastaya paragözüyle bakanlarda oldu, inanın bunu insanlar çok iyi biliyor. Birde çok ortaklı özel hastanelerde böyle sorunlar daha fazla, çünkü birkaç tane baş ayrı ayrı hareket eder birbirlerini duymaz ve görmezlerse süreklilik asla olmaz, herkes ayrı telden çalar. Hatta emininki, personelin veya hemşirelerin davranışlarından doktorların haberi bile olmuyor . Çünkü insanlar haklarını bilmiyor, ezile büzüle aman ellerine düşeriz, hastamıza iyi bakmazlar mantığı öyle bir yerleşmiş ki kafamıza ,çaresizlik olarak iletilemiyor, kendi kendine konuşuyor insanlar. Buradan biz söylemiş olalım, belki biraz faydası olur. Bu yazı tam Aziz Nesin’lik bir yazı, yıllar evvelde aynıydı, yine aynı aynen dediği gibi ‘biz adam olmayız’ ‘ zorla adamı deli ederler’ değil mi?

                                                                       

 

                           BU KEZ HEM SEVGİ HEM SAĞLIKLA KALIN

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500