Cennetin çocukları
Gonca Vural

Cennetin çocukları

Adı Sidem Acar, 17 yaşında AML yani Akut Myloid Lösemi hastası. Kardeşinden ilik alındı ve Samsun Tıp Fakültesinde nakil yapıldı.

Fakültemiz artık ilik naklini gerçekleştirecek donanıma sahip oldu Türkiye'de ikinci sırada. Sidem çiftçi bir ailenin çocuğu, aile Bursa'da oturuyor ve Eskişehirde tedavisi yapılan Sidem'i ilik nakli için Samsun fakülteye sevk ediyorlar. Aile gelir düzeyi orta halli en azından çiftçilikten sosyal güvenceleri var, ilaçlarının bir bölümünü karşılıyorlar. Bafrada Lösemili ve kan hastalıklı çocuklara hizmet ettiğimiz için ulaşmışlar bize, bizde elimizden gelen ne ise yapmaya çalışıyoruz tüm gönülleri zengin hayırseverlerimize aracı olarak. Sidem bu kez elimizden siz tutarmısınız dedi ,elini tutmaya çalıştık. Sideme sürekli taze kan gerekli idi. Hemen Kanal 2000 de alt yazı geçirdi İbrahim kardeşimiz ve kan bağışlamak isteyen hayırsever bağışçılarımız ulaştılar bizlere. Taze kanlarını vermek üzere tıp fakültesine koştular, duygulanmamak mümkün değil, insanlık ölmemiş daha. Tedavi iyi gitmekte ve Sidem kızımız inşallah iyi olacak. Belki bir süre daha taze kan gerekecek ama hiç korkum yok çünkü hayırsever bağışçılarımızın yine koşturacağını biliyorum.
           Evet kan bağışı çok önemli, Sidemin şu anda tedavisi iyi gidiyorsa taze kan bağışı yapan hayırsever insanlarımızın büyük katkısı var. Taze kan diyip duruyorum, ben de hergün yeni şeyler öğreniyorum bu sayede. Kızılaydan da tedarik edilebilecek kan bu tür tedavilerde pek işe yaramıyor, çünkü ilik nakli yapıldıktan sonra taze kan gerekiyor, içindeki Trombosit( damarı tıkayayarak kanamayı durduran, kanamanın durmasına destek olan hücre) alınıyor ve hastaya veriliyor. Eritrosit, lökosit kanın içinden süzülüp veriliyor hastaya . Bu yüzden taze kana ihtiyaç oluyor. Sidem inşallah kurtulacak.İnsanlığın en büyük düşmanı hastalıkların çoğu yenilmiş, adı kalmış. Kimisi ise devam edsiyor can almaya.
        Ama en çok da çocuklar hastalanınca üzülüyoruz. Çocuklar ölmesin, lütfen çocuklar ölmesin hepimizin ortak duasıdır. Uğur yakınlarda kaybettiimiz, güzel gözlü iyi yürekli çocuk altı yıl mücadeleden sonra yenik düştü bedeni çok acılar çekti, bazen inancım sarsılıyor, çocuklar günahsız, melek onlar neden hasta olur neden acı çekerler diye. Bir çeşit isyan işte. Onlar cennetin çocukları, bu büyük teselli işte. Yinede kimsenin çocuğu hasta olamasın ve ölmesin. Burada bizlere düşen görev başlıyor. Yüreğinde biraz insanlık, biraz merhamet, biraz paylaşım, biraz empati taşıyan, hepimizin bir gün bi şekilde birbirimize ihtiyacımız olacağını düşünür. Lütfen bu konularda duyarlı olalım hayatı paylaşalım. Çünkü zaman çok çabuk geçiyor.

Kan Vermenin Faydaları

  • Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur. 
  • Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur.
  • Kandaki yüksek yağ oranı düşer.
  • Kan bağışı kalp krizi ihtimalini %90 azaltır.
  • Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur.
  • Kan bağışçısı her kan verdiğinde: AIDS , Hepatit B , Hepatit C , Sifiliz Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur.
  • Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının, size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür. Bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır.

  sevgi ve sağlıkla kalın

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500