Bafra için hepimiz
Gonca Vural

Bafra için hepimiz

En başta söyleyeyim Bafra için yapılan her olumlu şeyin altına imzamı atarım ve attımda.

 

          Yazıma Nazi Almanya; sın da papaz Martin Niemöller in günlüğünden bir alıntıyla başlamak istiyorum:

  ‘ Önce sosyalistleri topladılar, sesimi çıkarmadım; çünkü ben sosyalist değildim. Sonra sendikacıları topladılar, sesimi çıkarmadım; çünkü sendikacı değildim. Sonra Yahudileri topladılar,  sesimi çıkarmadım; çünkü Yahudi değildim. Sonra beni almaya geldiler; benim için sesini çıkaracak kimse kalmamıştı….’

         Biz insanoğlu böyleyiz işte ne yazık ki , şahsi menfaatlerimiz zedelenmeye başladığı zaman , bizden olmayanları görmeye başlarız.

Bafra’da fakülte açılması ve tekel binalarının kullanımını istemek için, başlatılan imza kampanyası dolayısıyla harekete geçen Bafra’nın iş adamları, sermayedarları, genç baronları.

 Nihayet uyandı ve bu kampanyada birlik olmak için harekete geçti.

Yıllardır hepimiz söylüyoruz, Bafra üvey evlat muamelesi görüyor, kimsenin dikkate aldığı yok.

 Bafra’ya İl olma sözü verileli kaç yıl oldu?

Bafralının, gönüllerinden, ceplerinden seve seve verdikleri harçlıklarla yapılan hastane, inşaat halinde çürümeye bırakılalı kaç yıl oldu, harcanan paralar, harcanan emekler çöpe gideli kaç yıl oldu?

Bafra’nın tütününe, ürününe kota koyulalı kaç yıl oldu?

Tekelimiz satılırken, yaprak tütün işçileri dağıtılırken, dolayısı ile köylünün bittiği yerde esnafında biteceğini,  ilçemizin ekonomik alanda sarsılacağını ve bu sarsıntının bir gün bizi de vuracağını anlamamız için kaç yıl geçmesi gerekli idi?

Bafra’nın evlatları dururken, dışardan aday gösterilen milletvekillerine hayır dememiz gerektiğini anlamamız için kaç yıl gerekliydi?

          Evet Bafra’yı emekliye ayırdılar, Bafra uyuyor, üzerine ağırlık çöktü,, yıllardır. Daha önceden yapılmış iş alanları, fabrikalarımız bir bir kapandı, tarihi eserlerinin bu kadar bol olduğu bir ilçe ve bu kadar turizm açısından kısır reklâm anlayışı. Aklıma şimdi geldi turist çekmek için’ Bafra için elele’  gibi reklâm panoları el ilanları, internet yayınları falan yapılsa herhalde epey turist çekerdik, geliri de olurdu.

Bizim huyumuz bellidir, ‘yumurta kapıya sıkıştığında anlarız aynayı Konya yı’

Bafra’ya faydalı işler yapan herhangi bir kamu kuruluşunun başındaki görevliler, hep geçici görevle gelmiştir, bir taş üştüne bir taş koymaya başladığı zaman, hemen yollanırlar buradan.

Buda yine bizim içimizde bulunan insanların işine gelmeyenlerinden dolayı olur. Niçin o zaman sesimizi çıkarmayız.

          Farkındalık refleksimiz ölmüş bizim. İşe yarar müdürler amirler, kaymakamlar gittikten sonra tüh, vah, anlarız hayıflanırız, eğer bu tür imza kampanyalarını bir kaçı için kullansaydık zaten, Bafra çoktan farklı yerlerde olurdu şimdiye kadar.

Bafra’da böyle ses getirecek birliktelikler oluyormuş demek ki, ne yapılması gerekiyormuş, Bafra’nın ekonomi çarkını döndüren, ekonomisinde etkileri olan iş patronlarının her konuda duyarlı olması, bayrağı taşımaları, başları çekmeleri gerekiyormuş.

Demek ki’ bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın’ mantığından uyanmamız gerekiyormuş.

Tekel binalarımızın da hangi kuruluşa verileceğine karar çoktan verilmiştir.

          Yine de inşallah hedeflenen imzaya ulaşılır ve hayırlı cevap olarak geri döner. Yeni bir fakülte demek, İlçede hareket, bereket, esnafın canlanması, genç ruhun çoğalması, kültürlerin karışması, her bakımdan Bafra için kazançtır. Dilerim bu tür kampanyaları, iş işten geçmeden önce yapmaya çalışır, Bafra’nın menfaatine olan her durumda oluşturmayı beceririz.

                                                                             Sevgiyle kalın

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500