Neden kitapevi
Gonca Vural

Neden kitapevi

Kitap okumak en sevdiğim ve hayatıma anlam katan uğraşlarımdan biridir.

Kitap okumak en sevdiğim ve hayatıma anlam katan uğraşlarımdan biridir. Bilerek uğraş dedim, aslında hobileriniz nedir? sorularının arasında bulunur kitap okumak. Bence kitap okumak hobi değil hayatımızın içinde var olan, olması gereken uğraşlarımızdan biridir.

    Zaman ve emek gerektiren bir tarafı vardır, sizlere kitap okumanın faydalarından bahsetmek niyetinde değilim, bu haddimi aşmak olur, ukalalık etmiş olurum. Biliyorum ki her insan az ve ya çok okuyucudur. Ama düzenli olarak okuyan vardır, arada zaman buldukça okuyan vardır.

Ben kendimden bahsetmek isterim bu konuda, evet kitap okumak çocukluğumdan itibaren içimden gelerek yaptığım bir şeydi. Ama bana kitabı sevdiren etmenlerde vardı, nasıl unuturum. Çarşı cami arasında hoca dede vardı, Allah rahmet etsin, hoca dedenin kırtasiyesi vardı, hala da durur ve oğlu aynı yerde çalışıyor. Ben babamın yanına geldikçe, babam meydanda seyyarda meyve satardı,  yardım etmeye giderdim ve boş kaldıkça hoca dededen hikâye kitapları alır okurdum, okuduktan sonra geri verirdim yani para almazdı benden

 Bunun bir çocuk için ne demek olduğunu bilemezsiniz, öyle güzel bir duygu ki. Hem çalışıyorsunuz o arada bile okuyorsunuz. Allah rahmet etsin nur içinde yatsın işte hoca dedem bana kitap sevgisini aşılayan ilk insanlardandır.

O zaman bu zaman okurum ve ben kitabı değil kitap beni seçer. Herokuduğum kitap mutlaka bir şeyler katmıştır bana.

 Hayalimde hep bir kitap evi açmak vardı, hem güncel hem eski sahaf türü. Ayrıca gençler, kitapseverler gelsin otursun kitaplarını okusun çaylarını içsin türünden bir yer düşündüm. Şimdilik sahaf türüne giremedim, inşallah oda olur.

Eski tarihi yer olan bedesten arasını tercih ettim, Bafranın eski değerlerini hayata kazandırmada payım olsun istedim, yaşlandığında kurumaya yüz tutmuş ağacı canlandırmak için bir can suyu da ben dökeyim diye.

Tabi hayalimi gerçekleştirmek için saolsun Bilge ablam(yedi buçuk Osman amcamın ortanca kızı ve benim örnek aldığım, hayran olduğum ablam, olmuştur çocukluktan beri) ilk kitap paramı gönderdi ve onunda bereketiyle, küçük mütevazı bir kitapevi açtım.

   Amacım hem toplumsal bir görevi yerine getirebilmek, hem de Bafra’daki kitapseverlere hizmet sunmak. İnşallah Bafra’nın ilk iş merkez yerlerinden olan bedesten aralığı, hemen hemen her şehirde olduğu gibi, şöyle ışıl ışıl bir kapalı çarşı olur, kapalı olan yerlerde hayata katılır, geceleri insanların gezebilecekleri, oturup sohbet edebilecekleri bir yer haline getirilir.

 Şimdiki hayalimde bu, o yüzden gerek yetkililerden, gerek Bafra’da bir şey olmaz diyip hem kızan, ama yinede elini Bafra’nın üzerinden eksik etmeyen, babayiğit büyüklerimizi arıyoruz. 

Bizim elimizden fazlası gelmiyor, malum bütçe. Ama Mutlaka elinden bir şeyler gelen büyüklerimiz vardır, yetkililerimiz vardır, lütfen biraz hayat can gelsin Bafra’mıza, hepimiz minnettar oluruz.

İşte benim kitapevi serüvenim bu, inşallah talepler doğrultusunda devam ettirebilirim.   Neden BEDUH diye merak edenler var Oğlumun ve rahmetli dedesinin ismi,  kayınpederimde tam bir kitapseverdi, en güzel mirası da bıraktığı kitaplardır.         

 Sevgiyle kalın

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500