SEVMEDİĞİM YILLAR
Vural Dilmaç - Damla Damla

SEVMEDİĞİM YILLAR

Her insanın sevmediği bir gün, bir hafta, bir ay vardır. Benim böyle bir ayrıcalığım yok.

DAMLA DAMLA

 

              Yalnız seçim yıllarını sevmem. Seçim yılları halkımızın stresini çoğaltan, sinir sistemini bozan, neşesini kaçıran, endişelerini arttıran yıllardır. Seçime iştirak edecek siyasi parti genel başkanları savaş çığlıkları atarcasına en ağır sözleri karşılıklı sarf etmekten çekinmezler, ister istemez toplumda bir ikilik yaratırlar. Bu sözlü düellolar seçim gününe kadar devam eder. Milletimiz “Oh nihayet gürültü bitti” derken, bazı illerde seçime itirazlar yapılır. Yeniden oy sayımıydı, tartışmalardı, bu stres biraz daha devam eder. Meclis toplanır, yemin töreninde diğer senelerde de olduğu gibi bir tartışma, bir atışma başlar. Başbakanımızın Kürt kardeşlerinin seçtiği milletvekilleri, yeminlerini Kürtçe yapmak isteyeceklerdir. Geçici meclis başkanı da buna müsaade etmeyeceğinden, yemini Türkçe tekrarlamasını isteyecektir. Aksi halde milletvekilliğinin tescil edilemeyeceğini kendilerine söyleyecektir. Bu zorlu maratondan çıkan meclis daha sonra tatile girecek ve milletvekilleri seçim bölgelerine gideceklerdir. Döndüklerinde de yavaş yavaş bütçe görüşmeleri başlayacak, tekrar meclis sert konuşmalara ve tartışmalara maruz kalacaktır.

         İşte size 2011 yılının panoraması… Gel de sev, genel seçimde Ak Parti’nin tekrar iktidar olacağını, yapılan halk oylamalarından anlıyoruz. Gerçi muhalefet de milletvekili sayılarını biraz artırsa da, yine muhalefet olma görevini bırakmayacaktır. Gelelim gerçeğe… Hiçbir iktidar oturduğu koltuğu muhalefete kaptırmak istemez. Bu ne kıymetli koltukmuş ki, muhalefet de bir bacağından tutmak ve kenarına oturmak için varını yoğunu ve tüm enerjisini sarfetmektedir. Hiç kimse karşılığı olmayan bir işe bulaşmak istemez. Siyasette de öyledir. Milletvekilleri de devletin imkânlarından istifade etmek ve itibarını devam ettirmek isterler. Eğer bu arada seçim bölgesine de biraz hayrı dokunursa, yani devletten oraya da bir pay koparabilirse en itibarlı insan olur. Yoksa ‘Vatan, Millet, Sakarya’ felsefesiyle kimse mecliste sandalye kapmaz. Oranın onuru çok büyüktür, değerlendirmek de bir fazilet işidir. Saygı ister, tolerans ister, anlayış ister.

Benim tecrübelerime dayanarak tahminim şu, yeni meclis 2011 yılında bir toparlanmaya girer, 2012 yılında da doğru dürüst çalışmaya başlar, inşallah daha iyi, daha güzele doğru yol alacağımız günlere kavuşuruz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500