Reklamı Geç
Advert

SONBAHAR ŞAP AŞILAMA PROGRAMI BAŞLADI

2021 Yılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Programı kapsamında Sonbahar Şap Aşılama Programı, 1 Eylül 2021 tarihinde ülke genelinde başlatılacak olup,15 Kasım 2021 tarihine kadar tamamlanmış olacaktır. İlimizde ise aynı Program 16 Ağustos 2021 tarihi itibari ile başlamıştır.

SONBAHAR ŞAP AŞILAMA PROGRAMI BAŞLADI
SONBAHAR ŞAP AŞILAMA PROGRAMI BAŞLADI Admin

2021 yılı Kurban Bayramının Temmuz ayına denk gelmesi, kurbanda satılamayan hayvanların pazarlardan geri dönmesi, bu hayvanların şap hastalığını taşıma ve yayma riskinin bulunması, şap aşısı ile aşılanmış ancak aşılamasından 6 ayı geçmiş ve bağışıklık düzeyi düşen hayvanların bir an önce Şap aşısı uygulanarak bağışıklık düzeylerinin yükseltilmesi ve bu hastalığın riskinin bulunduğu illerde bir an önce aşılama faaliyetinin başlatılması önem arz etmektedir.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Samsun İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM: “Şap Hastalığı, eskiden beri bilinen, ülkeler arası canlı hayvan ve hayvansal ürün ticaretini olumsuz yönde etkileyen, büyük ekonomik kayıplara neden olan, çift tırnaklı hayvanların akut ve çok bulaşıcı viral bir hastalığıdır. Hastalığa, sığır, manda, koyun keçi domuzların yanında yabani çift tırnaklı hayvanlar da duyarlıdır. Hastalıktan korunmada aşılama çok önemli olduğundan, yetiştiricilerimizin büyükbaş hayvanlarına Şap aşısını mutlaka yaptırması gerekmektedir. Ayrıca sevk edilecek büyükbaş hayvanlar şap hastalığına karşı son 12 ay içerisinde en az 2 kere aşılanmış olması ve ikinci aşılamanın da son 6 ay içinde yapılmış olması gerekmektedir. 

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 4. maddesi gereğince; Yetiştiricilerin hayvanlarını aşılatmaları zorunlu olup, aksi hareket edenler hakkında ilgili kanuna muhalefetten 2021 yılı için 15.203 TL idari para cezası verilmesi hükmü mevcuttur. Şap Aşısı uygulanmamış hayvanların sevklerine müsaade edilmeyecek olup, veteriner sağlık raporu tanzim edilmeyecektir.

Aşılama Programı; İlçe Müdürlüklerimizce yürütülecektir. Üreticilerimizin mutlaka hayvanlarına aşı yaptırmaları ve daha ayrıntılı bilgi almak için İl ve İlçe Müdürlüklerimize müracaat etmeleri gerekmektedir. Hayvan yetiştiricilerimizin Şap Aşılama Programına göstereceği yoğun ilgi, İlimizde Şap ile mücadelemizi kolaylaştıracaktır. Hayvan sahiplerine ve ilgililere önemle duyurulur.” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500