Alaçam’da Çilek Festivali Gerçekleştirildi

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Alaçam İlçe Müdürlüğü tarafından, 04.08.2022 tarihinde Alaçam İlçesi Dürtmen Yaylasında düzenlenen Çilek Festivali çok yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Alaçam’da Çilek Festivali Gerçekleştirildi
Alaçam’da Çilek Festivali Gerçekleştirildi Admin

Festivale; Adalet ve Kalkınma Partisi Samsun Milletvekili Yusuf Ziya YILMAZ, Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili Neslihan HANCIOĞLU, Alaçam Kaymakamı Fikret ZAMAN, Alaçam Belediye Başkanı İlyas ACAR, Şube ve İlçe Müdürleri, diğer protokol üyeleri ile teknik elemanlar ve üreticileri katıldı.

            Samsun İli Çilek Yetiştiriciliği açısından elverişli iklimsel şartlara sahip olup 2021 yılı itibarıyla İl genelinde 551 ton çilek üretimi gerçekleşti. Diğer ürünlerde olduğu gibi çilekte de hem Tarım Bakanlığının girdi ve fiyat destekleri, hem de İl Müdürlüğünün teknik anlamda katkı ve işbirlikleri üretim gerçekleşti.

            Bu kapsamda 2022 yılında, Çilek Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi için Samsun İline bağlı 16 ilçeden 92 üreticiye 158 da alan için 720.000 adet Yediveren diye tabir edilen ve hasadı Mayıs- Ekim arasındaki 6 ay boyunca devam eden ALBİON çeşidi çilek fidesinden 6.665 kg (6,6 ton) ile 145 adet rulo malç naylonu teslim edildi.

            Üreticileri yine sadece söz konusu Proje kapsamında; toplamda 1,3 milyon TL bütçe desteği verilmiş, Alaçam ilçemizde 31 üreticiye, 26 dönüm alan için 117 bin çilek fidesi ve bu alanlar için 1170 kg örtü malçı hibe edilmiştir. Böylelikle Alaçam ilçesine sadece Çilek Projesi için toplamda 214 bin TL bütçe desteği verilmiştir. Dürtmen yaylası bölgesine ise 20 da yeni çilek alanı kurulmuştur.

            Festivalimizin ve bu desteklerin İlimize, Ülkemiz ekonomisine hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. ​

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500