KUDUZ, DOĞRU AŞILAMA VE BİLİNÇLENDİRME PROGRAMLARI İLE TAMAMEN ÖNLENEBİLİYOR

Boehringer Ingelheim Türkiye, 28 Eylül Dünya Kuduz Günü’nde, kuduz hastalığı konusunda toplumu bilinçlendirmek ve aşılamanın önemine vurgu yapmak amacıyla önemli açıklamalarda bulundu.

KUDUZ, DOĞRU AŞILAMA VE BİLİNÇLENDİRME PROGRAMLARI İLE TAMAMEN ÖNLENEBİLİYOR
KUDUZ, DOĞRU AŞILAMA VE BİLİNÇLENDİRME PROGRAMLARI İLE TAMAMEN ÖNLENEBİLİYOR Admin

Boehringer Ingelheim, Türkiye, 28 Eylül 2022 – “Tek Sağlık” yaklaşımı ile insan, hayvan ve biyofarmasötikler olmak üzere üç iş alanında dünyanın ve Türkiye’nin lider araştırma odaklı ilaç şirketleri arasında yer alan Boehringer Ingelheim’ın Hayvan Sağlığı Birimi, 28 Eylül Dünya Kuduz Günü kapsamında kuduz hastalığı ile ilgili önemli bilgiler paylaştı. 

 Kuduz Hastalığı, Dünya Üzerinde Her 10 Dakikada Bir Can Alıyor

 ‘’Zoonoz Viral’’ olarak adlandırılan kuduz; evcil ve vahşi hayvanlarda görülmekte ve hayvandan insana kolayca bulaşabilmektedir. Hastalık kapsamında en büyük tehdidi; aşılanmamış köpekler, kuduz virüsüyle yakın temas sonrasında aşılanmama, kuduz hastalığını taşıyan hayvan ya da insanların toplum içerisinde yer alması oluşturuyor. 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), kuduz hastalığını her yıl yaklaşık 59.000 kişinin hayatına mal olmasıyla, dünyanın en ölümcül bulaşıcı hastalıklarından biri olarak kabul ediyor. Kuduz hastalığı tüm dünyada günde 160 kişinin ve her 10 dakikada 1 kişinin yaşamını yitirmesine neden oluyor. Hayatını kaybedenlerin yaklaşık yarısını ise çocuklar oluşturuyor.1 Başta Afrika ve Asyaolmak üzere özellikle gelişmemiş ülkelerde yaygın olarak görülen bir hastalık olan kuduz, aşı ile tamamen önlenebildiği için toplumun aşılanma ile ilgili bilinçlendirilmesi büyük önem taşıyor. 

Kuduz Belirtileri Karşında Zamana Karşı Yarış Oldukça Kritik 

 Kuduz hastalığının belirtileri ortaya çıktıktan sonra, hastalık neredeyse hem hayvanlar hem de insanlar için öldürücüdür. Hayvanlarda en belirgin kuduz işaretleri şiddetli davranış değişiklikleri ve açıklanamayan ilerleyici felç olurken, insanlarda kuduzun ilk bulguları baş ağrısı, ateş, kaygı, karıncalanma veya ısırık bölgesi yakınlarında değişen duyarlılıklar olabiliyor. Kuduz hastalığı hem insanlarda hem de hayvanlarda felçten komaya, daha sonra ölüme neden olabiliyor. 

Bu nedenle kuduz belirtilerinin ortaya çıkması ile zaman oldukça kritik hale geliyor. Uzmanlar, bir insanın ya da evcil hayvanın enfekte bir hayvana temas ettiğinden şüpheleniliyorsa öncelikle yaranın bol su ve sabunla yaklaşık 15 dakika yıkanması sonrasında; %70 alkol/etanol, tentür veya iyot gibi virüsidal tedavi uygulanmasını ve gecikmeden bir doktora danışılmasını öneriyor. 2

Virüsün hızla ilerleyerek ölümlere yol açmasına rağmen, kuduz hastalığının doğru aşılama ve bilinçlendirme programları ile tamamen önlenebilir olması, hastalıkla mücadelede umut kaynağı oluyor. Bu nedenle doğru aşılanma takvimi oldukça önem taşıyor. Aşı, hayvanları korurken hastalığın insanlara taşınmasını engelliyor. Yanı sıra, virüse maruz kalmış insanlara yapılan hızlı müdahalede aşının rolü hayati önem taşıyor. 

“Tüm dünyada etkili ve ölümcül bir hastalık olan kuduzdan korunmanın tek yolu aşı” 

 Hem insan hem de hayvan sağlığını tehdit eden kuduzdan korunmada tek yolun aşı olduğunun altını çizen Boehringer Ingelheim Türkiye Hayvan Sağlığı İş Birim Direktörü Przemyslaw Zielinski, “Tüm dünyada etkili ve ölümcül bir hastalık olan kuduzun tedavisi olmakla birlikte, zaman ve yerinde müdahale önem taşımaktadır. Boehringer Ingelheim Türkiye olarak, kuduz hastalığına karşı kullanılmak üzere ürettiğimiz bir dizi aşımızla; kuduzu önleme alanında ve hastalık mücadelesinde küresel bir lider konumundayız. Toplumda kuduz konusunda farkındalık yaratmak için sürdürülebilir bir çaba göstererek hayvanlarla sıklıkla iletişim içerisinde olan veteriner hekimler, sivil toplum kuruluşları ve hayvan yetiştiricileri başta olmak üzere tüm toplumu bilinçlendirmek üzere çalışmalarımızı düzenli olarak sürdürüyoruz” dedi.

 Kaynakça:

1Kuduz Hakkında bilmemiz gereken 10 şey

2https://tvhb.org.tr/2021/09/28/28-eylul-dunya-kuduz-gunu-2/
 3https://www.who.int/activities/improving-data-on-rabies/rabies-epidemiology-and-burden

 Dünya Kuduz Günü Hakkında:

Dünya Kuduz Günü, her yıl 28 Eylül’de düzenleniyor. Kuduz Kontrolü için Küresel İttifak (Global Alliance for Rabies Control) tarafından 2007 yılında başlatılan bu girişimle dünya genelinde insanların bir araya gelerek kuduzdan korunma konusunda farkındalığı artırması amaçlanıyor. O zamandan beri her yıl büyümeye devam eden girişim kapsamında binlerce insan yerel, bölgesel ve ulusal ölçekte düzenlenen etkinliklere katılıyor. 

Daha fazla bilgi için: http://rabiesalliance.org/world-rabies-day/.

 

Boehringer Ingelheim Hayvan Sağlığı Hakkında

Boehringer Ingelheim Hayvan Sağlığı, hayvan hastalıklarının öngörülmesi, önlenmesi ve tedavisi için çığır açıcı inovasyonlar üzerinde çalışmaktadır. Evcil hayvanlara ve çiftlik hayvanlarına sağlıklı yaşam sağlamak amacıyla; 150'den fazla ülkedeki veteriner hekimlere, hayvan sahiplerine, çiftçilere ve diğer tüm paydaşlarımıza geniş ve yenilikçi bir ürün & hizmet portföyü sunuyoruz. Aile şirketi kimliğini koruyan Boehringer Ingelheim olarak; hayvan sağlığı alanındaki faaliyetlerimizi bir dünya lideri olarak uzun vadeli bir bakış açısıyla sürdürüyoruz. Hayvanlar ile insanların yaşamları derin ve karmaşık şekillerde birbiriyle bağlantılıdır. Hayvanlar sağlıklı ise insanların da daha sağlıklı olacağını biliyoruz. Hayvan Sağlığı ve İnsan Sağlığı iş alanlarımız arasındaki sinerjiden yararlanarak ve inovasyonla değer yaratarak her ikisinin de sağlığını ve refahını iyileştiriyoruz. 

 

Daha detaylı bilgi için internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz: https://www.boehringer-ingelheim.com/animal-health

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500