HAVADAN AŞILAMA ÇALIŞMASINDA 7. AŞILAMA PROGRAMI BAŞLIYOR

KUDUZ HASTALIĞINA KARŞI YABAN HAYVANLARINA HAVADAN AŞILAMA ÇALIŞMASINDA 7. AŞILAMA PROGRAMI BAŞLIYOR.

HAVADAN AŞILAMA ÇALIŞMASINDA 7. AŞILAMA PROGRAMI BAŞLIYOR
HAVADAN AŞILAMA ÇALIŞMASINDA 7. AŞILAMA PROGRAMI BAŞLIYOR Admin

Bilindiği üzere Tarım ve Orman Bakanlığı, doğal yaban hayatında Kuduz Hastalığı ile mücadele amacıyla, " Türkiye' de Kuduza Karşı Oral Aşı Temini " isimli  bir Avrupa Birliği Projesini uygulamaya koymuştur.

Konu ile ilgili açıklama yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM “Proje kapsamında yaban hayatı kaynaklı kuduz hastalığının yoğun olarak görüldüğü 225.000 Km² alanda 3 yıl süreyle senede iki defa olmak üzere havadan aşılama çalışması yürütülmektedir. Aşılama Programının 3.Faz 1. Kampanya aşılama çalışmaları tamamlanmıştır. 2022 yılı 3. Faz 2. Aşılama Kampanyası kapsamında aşı atım işine, 15 Şubat 2022 tarihinden itibaren başlanılmış ve 29 Nisan 2022 tarihinde tamamlanmıştır

İlimiz merkez ve ilçelerinde, proje kapsamında yapılacak çalışmalar ve kuduz hastalığı hakkında vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi proje başarısı ve kamu sağlığı açısından önem arz etmektedir. İlimizde yerleşim yerleri hariç alanlara uçakla aşı yemleri atılacaktır.  Yaban hayatında özellikle tilkilerin çiftlik hayvanları ile irtibatlarının yüksek olması sebebi ile aşılanması planlanmıştır.

Proje kapsamında Köprü Kampanya şeklinde yapılacak olan son 7. Kampanya aşılama çalışmalarına 14 Ekim 2022 tarihinden itibaren başlanması planlanmaktadır. Vatandaşların, havadan atılan Baitler  (aşılı yem) bulunduğunda kesinlikle dokunmamaları, özellikle çocukların bu aşılı yemlere dokunmamaları, kapsülün içindeki aşı göze veya ciltteki açık bir yaraya temas ederse, temas noktalarının su ve sabun ile yıkanması ve derhal bir sağlık kuruluşuna müracaat etmesi gerekmektedir. Bu yemler sadece tilkilerde bağışıklık oluşturacak şekilde hazırlanmıştır. Aşı yemlerinin atılmasını takiben bir hafta süresince köpeklerin başıboş bırakılmaması ve aşılı yemlerin köpekler tarafından yenmesi engellenmelidir.

           Yemlerin vatandaşlar tarafından bahçelerinde bulunması halinde, direk temastan kaçarak eldiven veya plastik bir torba ile almaları ve imha edilmesi için bir veteriner hekime veya sağlık Kuruluşuna götürmeleri gerekmektedir. “ dedi.

Kuduz