Reklamı Geç
Advert

Bafra'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

Cumhuriyet'in 96. yıl dönümü Bafra'da 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı'nda coşkuyla kutlandı.

Bafra'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
Bafra'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı Admin

Cumhuriyet'in 96. yıl dönümü Bafra'da 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı'nda coşkuyla kutlandı.

Bafra Belediyesi'nin ev sahipliğini yaptığı, Bafra Altınkaya Anadolu Lisesi'nin hazırladığı Cumhuriyet'in 96. yıl dönümü programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı.

Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen ve Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Öğrencilerin ve programa gelen halkın bayramını kutladı.

Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.  Ertürkmen konuşmasında, "1. dünya savaşından sonra Ulu Önder Atatürk'ün önderliğinde kurtuluş mücadelesini veren Türk Milleti kültürüne ve karakterine en uygun yönetim biçimi olan Cumhuriyet'i 29 Ekim 1923'de kabul etti. Cumhuriyet vatandaşa seçme ve seçilme hakkı verir.  Bu aynı zaman da ödevidir de bu yüzden Cumhuriyet fikri hür vicdanı hür nesiller ister. Cumhuriyet nereden geldiğini, ve nereye gittiğini bilen insanların rejimidir. Cumhuriyet fazilettir, kurtuluş savaşında kendi kaderini tayin eden Türk milleti, yeni Türk devletinde de ekonomik, siyasal, sosyal düzenin oluşmasında artık söz sahibi olacaktır."

 Türk ulusunun çağdaş medeniyet seviyesine ulaşma ülküsü  Cumhuriyetle hayat bulmuştur diyen Ertürkmen, "Türk devleti saygın devletler arasında ki yerini almıştır. bir çok olumsuz müdahaleye rağmen, kalkınma hamlesine devam eden Türkiye Cumhuriyet'i, eğitim,sağlık ve alt yapı yatırımları ile göz doldurmaktadır. Dünya'nın 17. büyük ekonomisi olarak G20'nin bir üyesidir. Devletimiz Avrupa ve Asya kıtalarını denizin altından ve denizin üstünde birbirine bağlarken savunma sanayisinde ki yatırımlarıyla, yaptığı uçak, insansız hava araçları, füzeler ve daha çok milli silahlarla dosta güven düşmana korku salmaktadır" dedi.

Program, Altınkaya Anadolu Lisesi öğrencilerinin gösterileri ile devam etti ve son olarak okulun hazırladığı Cumhuriyet adlı gösteri ile son buldu.

Kutlamalara Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Cumhuriyet Başsavcısı Tuğrul Türkmen, İlçe Jandarma Komutanı Fatih Özer, İlçe Emniyet Müdürü Süleyman Gökay Gökdoğan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Katipoğlu, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bafra Cumhuriyet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500