Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi İşlemi Başladı

Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik 26/2/2018 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanmıştır. Yönetmelik kapsamında sahipli köpekler 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren, sahipli kedi ve gelincikler ise 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren kimliklendirilerek kayıt altına alınmaya başlanmıştır.

Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi İşlemi Başladı
Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi İşlemi Başladı Admin

11.08.2021 tarihinde Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim SAĞLAM ve Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Rukiye PINAR eşliğinde Şube Müdürlüğümüz teknik elemanı tarafından ilk mikroçip uygulaması gerçekleştirilmiş olup İl Müdürümüz İbrahim SAĞLAM konu ile ilgili yaptığı açıklamada:

 

“Resmi Gazetede yayınlanan karar gereği, 31.12.2021 tarihine kadar her yaştan sahipli köpeklere mikroçip uygulanarak, yönetmelikte belirtilen tanımlama süresine bakılmaksızın kayıt işlemleri yapılarak kimliklendirileceklerdir. Sahipsiz kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi işlemleri Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecektir.

Kimliklendirme işlemleri İl/ İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ve İlimizde serbest Veteriner Hekimlik hizmeti veren Veteriner Hekimler tarafından yürütülecektir. Köpek sahiplerinin 01.01.2022 tarihine kadar köpeklerini kimliklendirmesi zorunlu olup, cezai yaptırıma uğramamak için bu tarihe kadar İl/ İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri veya serbest Veteriner Hekimlere başvurmaları gerekmektedir.

Kedi, köpek ve gelinciklerin hareketlerinin takibi, başta kuduz hastalığı olmak üzere hayvan hastalıklarıyla daha etkin mücadele etmek amacıyla bu hayvanların kimliklendirilerek elektronik ortamda kayıt altına alınması amaçlanmaktadır. Resmi veteriner hekim tarafından hayvan için yeni pasaport düzenlenecek ve veri tabanına kaydedilecektir. Kayıtlı ev hayvanlarının ölümü ya da kaybolması halinde en geç 60 gün içinde ev hayvanı sahibi, durumu il veya ilçe müdürlüğüne bildirecektir. Kedi, köpek ve gelinciklere derialtı mikroçip uygulanacak ve el terminali aracılığıyla okunabilecektir. Kuduz aşısı başta olmak üzere hayvanın geçmişine ait tüm hastalıkları kayıt altına alınacaktır.” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500