Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

AMİRALLERİN DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ YOK MU?

EMEKLİ AMİRALLERİN DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ YOK MU?

AMİRALLERİN DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ YOK MU?
AMİRALLERİN DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ YOK MU? Admin

Prof. Dr. Türk

Türkiyenin yüksek menfaatlerini korumak için sorumluluk duygusu taşıyan her vatandaş gibi emekli amiraller de ülke sorunları hakkında görüşlerini açıklama hakkına sahiptirler.”

104 emekli amiralin yayımladığı bildiriye karşı gösterilen tepkiler hakkında eski Devlet, Millî Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, yazılı bir açıklama yaptı.  

104 emekli amiralin yayınladığı bildiri, Lozan Barış Antlaşması’nı tamamlayan  ve Türkiyenin İstanbul ve Çanakkale Boğazları üzerindeki egemenliğini tescil eden Montreux (Montrö) Boğazlar Sözleşmesinin tartışmaya açılmaması gerektiğini belirten bir açıklamadır. Daha önce de 126 emekli büyükelçi, aynı yönde bir bildiri yayımlamıştı.  Her iki  bildiri, Türkiye için yaşamsal önem taşıyan konularda bir yanlış yapılmaması için uzman konumundaki insanlarca çok dikkatli ifadelerle dile getirilmiş uyarılardır.

104 emekli amiralin bildirisine karşı özellikle iktidar ve iktidara yakın çevrelerin bunu bir darbe girişimi olarak niteleyen suçlamaları haksız ve ölçüsüzdür.   Bu tür suçlamaları yapmadan önce Anayasamızın 25  ve 26. maddelerini okumakta yarar vardır:

Düşünce ve kanaat hürriyetikenar başlıklı 25. maddeye göre; Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir. Her ne sebeple olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Düşünceyi açıklama ve yayma hürriyetikenar başlıklı 26. maddeye göre; Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir.

Anılan maddelerde emekli amirallerin bu özgürlüklerden yararlanamayacağına dair bir istisna hükmü yoktur. Türkiyenin yüksek menfaatlerini korumak için sorumluluk duygusu taşıyan her vatandaş gibi onlar da ülke sorunları hakkında görüşlerini açıklama hakkına sahiptirler. Yayınladıkları bildiride suç oluşturan, darbe girişimi olarak nitelenebilecek tek bir sözcük yoktur.

Anayasamızın 2 ve 4. maddelerine göre Türkiye Cumhuriyetinin değiştirilemeyeceknitelikleri arasında yer alan insan haklarına saygılı, … demokratik … hukuk devletiolmanın temelinde düşünce ve ifade özgürlüğü vardır. Buna saygı göstermek herkesin görevidir.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500