Reklamı Geç
Advert

2021 Samsun Tarım Fuarı

Kapılarını Ziyaretçilerine Açtı

2021 Samsun Tarım Fuarı
2021 Samsun Tarım Fuarı Admin

Son 6 yıldır TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ tarafından organize edilen Samsun Tarım Fuarı, dün (15.09.2021) öğlen saatlerinde 6. kez kapılarını ziyaretçilere açtı.

Açılışta; AK Parti Samsun Milletvekili Fuat KÖKTAŞ, CHP Samsun Milletvekili Kemal ZEYBEK, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa DEMİR, Samsun Valisi Dr. Zülkif DAĞLI,  İl Müdürü İbrahim SAĞLAM, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki MURZİOĞLU ile diğer pek çok ilgili kamu kurum ve kuruluşun temsilcileri de hazır bulundu.

Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Samsun Ticaret Borsası, Samsun Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Samsun Ziraat Mühendisleri Odası, Ondokuzmayıs Üniversitesi, KOSGEB ve Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) katkılarıyla hazırlanan Fuar, sektör temsilcileriyle kalabalık bir vatandaş topluluğunu bir araya getirdi.

Açılışta ilk sözü alan TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü İlhan ERSÖZLÜ;  Kasım ayında kentte gıda sektörüne ilişkin bir Fuar daha düzenleyeceklerine işaret ederek, Pandemi şartlarında düzenlenen ilk büyük etkinlik olan 2021 Samsun Tarım Fuarının hayırlı uğurlu olmasını diledi.

            Gıda Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim SAĞLAM yaptığı açılış konuşmasında: “Ülkemizin en büyük akarsularından Yeşilırmak ve Kızılırmak’ın can kattığı, Çarşamba, Bafra ve Vezirköprü ovalarının yanı sıra su ürünleri avcılığı ve yetiştiriciliği ile Samsun, Türkiye’nin önde gelen tarım bölgelerindendir.

Sıfır rakımdan 1500 rakıma kadar en az 50 çeşit ekonomik değeri olan bitkinin yetiştirilebildiği İlimizde 375.107 ha işlenen tarım alanının, yaklaşık % 42,7’lik (160.672 ha) kısmı ekonomik olarak sulanabilen alandır. ÇKS’ne kayıtlı 68.507 çiftçimize sadece 2020 yılında 300 milyon TL tarımsal destekleme ödemesi yapılmış olup bu rakam 2002- 2020 yılları arası için toplamda 2,6 milyar TL olarak gerçekleştirilmiştir. İlimiz, 2020 yılı tarımsal üretim değeri olan 9 Milyar TL ile Türkiye’de 17 sırada yer almaktadır. Açıklamış olduğumuz tüm bu değerler, Samsun’da tarımın payının küçümsenmeyecek derecede önemli olduğunu göstermektedir.

Bugün düzenlenen 6. Tarım Fuarı ziyaretçi ve katılımcılarına; üretimde ihtiyaç duyulan hammadde, yeni teknoloji, donanım ve sistemlerdeki yenilikleri aynı çatı altında bulabilmek, yerli ve yabancı yatırımcılarla yeni iş bağlantıları kurabilmek, farklı ürün ve teknolojileri fiyat avantajları ile bulabilmek, bölgenin ve Samsun’ un önemli tarımsal avantajlarını incelemek, fırsatları detaylı analiz etmek, sektördeki gelişmeleri ve beklentileri yakından takip edebilmek gibi pek çok fırsatı beraberinde sunmaktadır. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

Samsun Valisi Dr. Zülkif DAĞLI da açılışta yaptığı konuşmada, 1,5 yıllık bir aradan sonra kentte bu organizasyonu düzenlemekten duydukları memnuniyeti ve Fuarları yılsonuna kadar sekteye uğramadan sürdürmeyi istediklerini dile getirerek: "Samsun'un tarım potansiyeli yüksek. Allah buraya her şeyi vermiş. İki en önemli nehrimizin ortasında yer alan bu topraklarda tarıma dayalı sanayiyi geliştirmek, daha fazla ihracat yapmak, katma değeri artırmak durumundayız.” dedi.

            2021 Samsun Tarım Fuarı’nda, iç kısımda tarımsal alet- makine, gübre- ilaç, sulama sistemleri, tohum- fide, işlenmiş ürünler gibi sektörlerle ilgili kurum ve kuruluşların stand alırken, dış kısımda ise ağırlıklı olarak traktör firmaları yerini alıyor.

15- 19 Eylül arası 5 gün sürecek Fuarda ayrıca akademisyenler ve konu uzmanlarınca hazırlanan Paneller ve iklim değişikliğinden hasada, tarımsal mücadeleden İHA kullanımına pek çok konunun ele alınmasının yanı sıra yöresel lezzetlerin tadılması da mümkün olacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500