İSTANBUL’DAN HABERLER

İstanbul Tepebaşı Gazinosu’nun İstanbul’a hakim olduğu, romantizmin, kibarlığın ve asaletin yaşandığı yılları unutamayan bir büyüğümüz şöyle anlatıyordu:

İSTANBUL’DAN HABERLER
İSTANBUL’DAN HABERLER Admin

Duygu Ladikli

        

İstanbul Tepebaşı Gazinosu’nun İstanbul’a hakim olduğu, romantizmin, kibarlığın ve asaletin yaşandığı yılları unutamayan bir büyüğümüz şöyle anlatıyordu: Yaz aylarında TEPEBAŞI GAZİNOSU akşama doğru saat 16:00 sıralarında gazinoda fasıl heyeti başlardı. Fasıl merakı olanlar bahçeyi doldurur, masalarına yapılan servisle birlikte içeceklerini yudumlarlardı. Hanımlar çok şık, beyler ise gayet kibardılar. Saat 18:00’de fasılla birlikte program da biterdi. Çalışanlar harıl harıl masalarını yeniden düzenleyip, temizliklerini yaparlar, gazinoyu program için tekrar hazırlarlardı. Saat 19:00’a geldiğinde uvertür sanatçılar sahne alır, günün sevilen şarkılarını teker teker okurlardı. Gece müşterileri ise bu yeni yetişen ve ilerdeki yıllarda şöhret olacak sanatçıları alkışlama fırsatını bulurlardı. Saat 22:00’ye geldiğinde star sanatçı sahne alır, programındaki şarkıları o büyüleyici sesi ile söylemeye başlardı. Sonunda herkesin beklediği (Her Yer Karanlık) şarkısına sıra geldiğinde, büyük sanatçı Hamiyet YÜCESES o unutulmaz şarkıyı söylemeye başlardı. İşte o anda gazinonun ışıkları söndürülür, caddeden geçen arabalar stop eder, farları kapatılır, Tepebaşı semti karanlığa bürünürdü. Öyle bir atmosfer yaşanırdı ki, o şarkının etkisinden uzun müddet şarkıyı dinleyenler kendilerine gelemezlerdi. Şarkı bittiğinde ışıklar yanar, her taraf ışık içinde olur, alkış tufanı yakın semtlerden dahi duyulurdu. Şimdi nerede o romantizmli güzellikler, nerede o Türkiye’ye nam salan Taksim MAKSİM GAZİNOSU, nerde o boğaza nam salan BEBEK GAZİNOSU ve daha niceleri… Tatil günlerinde kadınlar matinesi yapılır, hem semtten sanatçıları dinlemek ve yakından görmek için akın akın hanımlar yerlerini alırlardı.

Şimdilerde o güzelliklerin yerini siyasetçiler doldurdu. Siyasetin girdiği yerde ne romantizm oluyor, ne de dostluk!.. Çünkü siyasetçiler taraftar çekmek için mutlaka karşı taraf aleyhinde konuşmalar yapıyorlar, dolayısıyla halkı ikiye bölüyorlar. Bundan sonra eski günlere dönmek mümkün olur mu diye düşünsek   de, böyle olmayacağını ancak güzellikleri hayalimizde yaşatacağımıza inanıyoruz.

Okuyucularımın bayramını en içten dileklerimle kutlarım.