TÜRK KADIN HAKLARI VE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Mustafa Kemal Atatürk'e göre kadın eğitimi çok önemliydi. Kadınlar erkeklerin geçtiği tahsil derecelerinden geçmeliydi. Çünkü ilk eğitim verilen yer ana kucağı idi.Atatürk kadının en önemli vazifesinin analık olduğunu söylemesine rağmen erkeklere açık olan bütün iş sahalarının kadınlara da açılmasını istemiştir.

TÜRK KADIN HAKLARI VE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
TÜRK KADIN HAKLARI VE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK Admin

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte “Türk kadınını ilmi,ahlaki,sosyal ve ekonomik hayatta erkeğin ortağı ve destekleyicisi yapmak gerekir” diyerek Türk Medeni Kanunu’yla  kadınları ileri düzeyde medeni haklara kavuşturdu.Türkiye'de kadınlar 3 Mart 1924'te kabul edilen Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile erkeklerle eşit eğitim haklarına sahip oldular.Türkiye'de eğitimin demokratikleşmesi bu kanunla olmuştur.Çağdaş demokratik bir eğitim ancak Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile gerçekleşti.1926 yılında İsviçre Medeni Kanunu esas alınarak,Türk Medeni Kanunu çıkarılmış bu kanunla Türk kadını birçok esas haklarına en iyi medeniyet seviyesine ulaşmıştır.Türk Kadını için artık geriye dönüş söz konusu olmaz.Türk kadını Atatürk'ün gösterdiği ışıklı yolda yürümeye mecburdur.Modern Türk kadını bunun bilincindedir.İletişimin ve teknolojinin geliştiği bu çağda bunun en belirgin örneğini son seçimlerde kadınların sosyal,kültürel haklarına sahip çıkarak "Hak verilmez,alınır." anlayışıyla hareket ederek  yaşayan örnek olan  İstanbul Beşiktaş'ta CHP Kadın Kolları Başkanlığını yürütmekte olan Ferhunde Şirin Hanım,  31 Mart 2019 seçimlerinde Beşiktaş'tan 1.sıradan Meclis Üyesi seçilmiştir.İstanbul İBB kadrolarında Şirin Hanım yıllarca TEMA Vakfının Beşiktaş sorumluluğunu yürütmüş ,gençlerle çeşitli projeler gerçekleştirmiş ve birçok  engelli insana yardım ve destek olmuştur.

Bu çalışmaları İBB Başkanı Sayın Ekrem İMAMOĞLU tarafından gözlemlenmiş olacak ki!

Başarılı çalışan Ferhunde Hanımı İBB 'nin içinde Çalıştay’da da görmek istemiştir.

İstanbul İBB  9 ilçede 69 köyde 3.5 milyon fide dağıtımı yapmıştır.

    Pandemi döneminde kendisi ve gönüllü ekibi ile evlere yardım ve destek sağlanmıştır,

 Ülkemizin insanlarında yardımseverlik vardır. Böylesine bir dünya salgınında ülkemizin tüm insanları sen, ben demeden herkes birbirine yardım etmiştir, edecektir de düşüncesi içerisinde olan İBB Yürekten Gönüllüleri herkese kucak açmıştır.

   Atatürk 1924'te kadınlara haklar tanırken bugün kendi ismini taşıyan İstanbul Sözleşmesiyle kadınlara şiddetin ortadan kaldırılmasını amaçlayan uluslararası işbirliğini yaygınlaştırmayı amaçlayan bu sözleşmeyi fesh edilmesini istemek  ne anlama geliyor?Anlayan varsa söylesin.

 

SAĞLIKLI NİCE BAYRAMLAR DİLERİM. 

DUYGU LADİKLİ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500