BAFRA 537 YILLIK KAZADIR
Ali Ak

BAFRA 537 YILLIK KAZADIR

Sevgili okurlar;

Bir yıl kadar önce ''7542 No'lu BAFRA  KADI DEFTERİ'NİN'' yayına hazırlandığını duyurmuştum.Ancak bugüne kadar yayınlayamadım.

Adı geçen çalışmam için hazırladığım BAFRA KAZASI VE KADILARI'' bölümünü daha fazla geciktirmeden ilk sayfasını , okurlara ve BAFRALILARA sunuyorum. Çünkü Bafra'nın kaza oluş tarihiyle ilgili yanlış bilgiler hala bazı internet sitelerinde hatta bazı resmi kurumların sitelerinde  bile görülmekte... Bu yanlışın düzeltilmesinde bir katkım olur sanıyorum...

          ''BAFRA KAZASI VE KADILARI''

     Kaza ,Osmanlılarda idari teşkilatta  özel  bir yapılanma  olup bugünkü  İlçenin  karşılığıdır.

      Kaza kadının  görev yaptığı  sınırları belli bir coğrafi  alanı  kapsar..Yani bir kazalık bölge bir  ''kadı'nın'' görev  yeridir

       Kadı ise adli teşkilatta  bugünkü  hakimin görevlerini  yapan  ve  atanan kişidir. Kadılar Tanzimat  dönemine  kadar çok geniş  yetkilere sahipken Tanzimat 'tan sonra sadece adli işlere bakmışlardır.

      Üzerinde çalıştığımız bu defter Tanzimat sonrası Osmanlının son dönemini içermektedir.Bu defterin yeni harflere çevirisinin yanında Bafra'nın KAZA (İLÇE) oluş tarihini ve Bafra'da görev yapan KADILARIN   birçoğunun görev tarihini ve isimlerini verdik.

     Bulabildiğimiz başarabildiğimiz kadarıyla yakın zamandan uzağa  doğru bir tarih sıralamasıyla ''BAFRA KADILARINI SUNUYORUZ''

     Bulabildiğimiz en eski tarih ''1485'' dir.

     1485 tarihinde BAFRA'DA  kadı görev yapmış olup BAFRA 1485 tarihinde KAZADIR...

İçinde bulunduğumuz 2022 yılına göre BAFRA 537 yıllık kazadır.

Notlar:

Sayın ,Hukuk Tarihi Prf.Fethi GEDİKLİ, bu konu üzerine ''Kadı'sı olan

bir yerleşim yeri Kazadır '' bilgisini vermiştir.

     Hemşerimiz Sayın,Prf. Mehmet ÖZ ile bu konuda yaptığım Vatsap ve telofon görüşmelerinde daha önce yayınladığı kitaplarda belirttiği üzere (  Öz,xv-xvı. yüzyıllarda Canik Sancağı,1999, s.31)

TT37' de s. 769 da geçen Bafra Kadısı ile ilgili bölümü vatsap üzerinden gönderdiler.Sevgili hemşerimize teşekkür eder başarılarının devamını dileriz.Ayrıca Saın Prf.Dr. Mehmet Öz'ün türkcesini ve eski türkcesini gönderdiği belgelerin Türkcesini aşağıda ek de paylaşıyorum.ESki türkceside arşivimdedir.       VE yine bir başka kaynak da:                                                      

  Sayın Prof.Dr . Mehmwt Özün yayınlarından sonra yenilenen Osmanlı Yer adarı: Tahir SEZEN T C BAŞBAKAANLIKD. GENEL MD. ARŞİV. Yayını No:26,s.78..2017 ye bakınız.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Mustafa Dolanay     2023-04-03 Ali bey iyi günler, yazınızda bahsettiğiniz Osman Zühtü beyin kızının torunuyum. O fotoğrafın aslı ile bir fotoğrafta bizdedir. Büyük dedem ile ilgili detaylı bilgi almak isterim. Saygılarımla