DEMOKRASİ Mİ DEDİNİZ?..
Vural Dilmaç - Damla Damla

DEMOKRASİ Mİ DEDİNİZ?..

DEMOKRATİK rejimlerde ilk basamak seçimle başlar.

Milletimiz 1946 yılında ilk olarak çok partili yaşama başlamış, bu seçme ve seçilme özgürlüğü sözde de olsa günümüze kadar gelmiştir.

Sizler 1946 yılından son 2009 yılının 29 Mart ayına kadar yapılan genel ve yerel seçimlerde hiç düzgün yapılan bir seçime rastladınız mı? Ben 59 yıllık basın hayatımda düzgün bir seçime şahit olmadım. Her seçimde sandıklar değiştirilir, oylar çalınır, yüzlerce oy çöp konteynırlarından çıkar, hatta cinayetler bile işlenir. Seçim mi yapılır, kavga mı edilir, içinden çıkılmaz bir hal alır. Daha son yerel seçimlerde bile kızılca kıyametler koptu, seçmenler birbirlerine girdi, seçim kurulları olaylı geçen bölgelerde seçimleri yenilediler.

Yani, biz millet olarak 63 yıldır hâlâ normal bir seçim sürecine giremedik. Demek ki kafa yapımızda bir eksiklik var. Demek ki, demokratik ve kültürel bir anlayışa sahip olmak için sadece okul bitirmek yeterli olmuyor.

Hep dikkatimi çekmiştir; plajda, parkta, otobüste kitap okuyan, bir dakikasını boşa harcamayan insanlar görürüm, hepsi yabancı uyrukludur, bir tane Türk’e rastlamadım. Okumayı öyle seviyorlar ki, okudukça da dünya görüşleri ve düşünceleri değişiyor. Kültür yumağı içinde yaşayıp gidiyorlar. Bizde ise bırakın kitap okumayı, doğru dürüst gazeteyi bile baştan aşağı okuyan yok. Bütün güvencem yeni nesildeydi, maalesef onlar da bilgisayar ve internet ağına takılmışlar, sanal alemde saatlerce kendilerinden geçiyorlar.

Yeteri kadar okuma kültürümüz olmadığından, dünya yayınlarını takip edemediğimizden, yarım yamalak bilgi ile günler harcanıp gidiyor. Hâl böyle olunca da, siyaset meydanı ehil olmayan, başarıyı kavga ile elde edebileceklerine inanan siyasetçilerin eline kalıyor.

Sonuç olarak benim şahsi görüşüm; demokrasinin ilk basamağından ikinci basamağına terfi edemediğimizdir. İnşallah gelecek nesiller ikinci basamakta düzgün yapılan seçimlerle ülkemizin refah ve selamete eriştiğini görürler.

TÜM HEMŞEHRİLERİMİN RAMAZAN BAYRAMINI KUTLAR; SAĞLIK MUTLULUK DİLERİM.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500