ARASAN DA BULAMAZSIN
Vural Dilmaç - Damla Damla

ARASAN DA BULAMAZSIN

Yalnız kaldığımda Bafra’daki gençlik günlerimi hatırlarım.

Çocuk Esirgeme Kurumu Başkanlığı yaptığımda her aybaşında kadınlar günü tertip eder, hanımların gönüllerince eğlenmelerini sağlardım. Bu eğlence öyle tuttu ki, her aybaşında Bafralı hanımlar saçlarını yaptırırlar, üstlerini başlarını en iyi şekilde düzenlerler, eğlenceye çok şık katılırlardı. Maksat o günkü gelirleri biriktirmek ve 23 Nisan Çocuk Bayramı’nda 100 kadar fakir çocuğun giysilerini başlı başına yenilemekti. 23 Nisan günü o çocukların protokol tribünü önünden geçerken alkışlanmaları ve yüzlerindeki mutluluk ifadesini hiç unutmam.

         Daha sonra çeşitli kuruluşlar protokol tribünü önünden geçerler ve avuçlarımız kabarıncaya kadar alkışlardı. Bafralı hanımların aylık eğlence günlerinde kuruma karşı fedakârlıkları takdirin üzerindedir. Orkestra parası olmadığı için bateride Nuri ve akordeonda ben, tangodan başlar çiftetelliden çıkardık. Saatlerce hiç durmadan çalar, davetlilerin eğlenmesini sağlardık. Hiç unutmam, gelen davetlilerin hiç oturduklarını görmedim. Hepsi ayakta, oyunların içindelerdi. Kan ter içinde kalsalar da, oturmayı hiç akıl etmezlerdi.

         Günümüzde karabasan gibi halkımızın üzerine çöken (taassup) toplumdaki gelişmeyi ve modern düşünceyi silip götürmüştür. Hayırlısı olsun.

* * *

         Türkiye’de ilk ve son olarak Bafra’da güzellik kraliçesi seçimi gazetemiz adına tertip etmiştik. Karadeniz’in yarısı kaymakamından valisine kadar hepsi Bafra’daydı. Cumhuriyet Meydanı arabalardan geçilmiyordu. Salonun yarısı misafir yarısı da Bafralı davetliler ile dolmuştu. 15 tane mayolu güzel kızlarımız gülücükler dağıtarak podyumda boy gösterirlerken, davetliler de onlara desteklerini alkışlar ile veriyorlardı. Bu olay aylarca konuşuldu ve Bafra gazetesi Türkiye çapında puan topladı. Şimdi böyle bir organizasyonu yapacak şahıs yahut kuruluş var mı? Hiç aramanıza gerek yok, o Vural da olsa artık bu konular çok gerilerde kaldı, onun da yapacağı bir şey kalmadı.

 

       Turgay Şeren örnek alınmalı

         Bafra Spor Kulübü Başkanı iken bana bir haber geldi. Turgay Şeren seninle kulüpte konuşmak istiyor dediler, hemen fırladım gittim. Hoşbeşten sonra kendilerini için ne yapabilirim diye sordum. Bana “Vural Bey, Galatasaray Kulübü’nün altyapısı için kabiliyetli gençler arıyorum, lütfen karşı kulüple temasa geçip bir çift kale maç yaptıralım, ben de bu arada gençleri görmüş olurum.” dedim. Hemen bir saat içinde çocukları toparlayıp sahada yerlerini almalarını temin ettik. Rahmetli Turgay Şeren yarım saat bir takımda (santrafor), öbür yarım saatte de karşı tarafta da yine santrafor olarak oynadı. Maksadı gençlere pas vererek oyun güçlerini arttırmaktı. Bir saat sonunda maç bitti, tekrar kulübe geldiğimizde ben kendisine oyun hakkında görüşlerini sordum, o da yönetime raporumu vereceğim dedi. Ben 22 oyuncudan hiçbirisini beğenmediğini anlamıştım, zaten ben de o bir saatlik zaman içinde gözüme kestirebileceğim oyuncu göremedim. Turgay Şeren’in Türk futbolu için yaptığı çalışmalar bütün kulüplere örnek olmalıdır. Yıllar önce koskoca Turgay Şeren karış karış Türkiye’yi gezip kabiliyetli gençleri araştırıyor, şimdiki kulüpler altyapılarını kurmuşlar, sözüm ona Süper Lig’e oyuncu yetiştiriyorlar. Dünyanın parasını alan altyapı çalıştırıcıları şöyle bir Anadolu’yu dolaşsalar ne değerler keşfedecekler, nerde o düşünce onlarda… 78 milyon içinden bir 11 çıkarıp milli takım kuramayan ve doğru dürüst maç kazanamayan, avuç dolusu para vererek Türk asıllı oyuncuları Türkiye’ye davet edip sahaya çıkaran, yine de sondan birinci olan anlı şanlı teknik direktörlere ne demeli!

         Ruhun şad olsun “büyük kaplan” Turgay Şeren.

 

 

Kurban Bayramı’nızı en içten dileklerimle kutlarım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500