TÜNELDEKİ SON IŞIK
Vural Dilmaç - Damla Damla

TÜNELDEKİ SON IŞIK

Toplumun güvenini kazanmak, inandırıcı olmak, sırası gelince ferden ilgilenmek, mitinglerde binlerce dinleyeni heyecanlandırmak, inançlarını kuvvetlendirmek partilerin ana hedeflerinden birkaçıdır.

Bu sıraladıklarımızı hangi parti yapıyor dersek, yapan parti zaten iktidar oluyor.

Soruyorlar; CHP neden başarılı olamıyor? Kendisini doğru dürüst tanıtamayan, kurucularına (Atatürk, İnönü) sahip çıkamayan kendini nasıl tanıtacak? Ata’mızın adı seyrek de olsa anılıyor. I. ve II. İnönü zaferlerini kazanan, Lozan Anlaşması’nı yaparak ülkemizi üniter bir devlet haline getiren, 1939 yılında Türkiye’yi II. Dünya Savaşı’na sokmayan, 1946’da henüz Avrupa’daki savaşın barut kokuları Türkiye üzerinden silinmeden, tek partili dönemden, ülkeyi çoğulcu demokrasiye geçiren İsmet Paşa’nın adı hiç yok.

Öte yandan 1071’de Alpaslan’ın Malazgirt Savaşı’nı kazanması, Osman Gazi’nin ölüm yıldönümünün Bursa’da anılması, kalabalık gruplarla yapılırken, Cumhuriyet tarihindeki başarılar akla bile gelmiyor. İşte bu CHP’nin halktan ne kadar uzakta olduğunu gösteren örneklerdir.

CHP açıyı daraltmalı, halkla bütünleşmelidir. Çok sevdiğim, damardan CHP’li, doktor ve avukat tanıdıklarım, CHP’den ayrılmayacaklarını, bununla beraber kasıntılı insanlarla dolu olduğu için CHP’yi de sevmediklerini söylüyorlar. Doğrudur. Bir CHP il veya ilçe merkezine gidin, bir konuda yardım istemeye kalkın, ilgi gösterecek adam bulamazsın. Bir de iktidar partisinin il ve ilçe teşkilatlarına gidin, yapmacık da olsa, sizinle memnun olacağınız şekilde ilgileneceklerini göreceksiniz.

Ey CHP; dokuz ay sonra milletvekili seçimleri yapılacak. Ülkenin kaderini bu seçimler belirleyecektir. Şayet AKP 330 milletvekili bulursa, ülkeye başkanlık sistemini de getirir. İstediği şekilde de hareket tarzını tayin eder.

Bu gelişmeleri önlemek ve parlamenter sistemi devam ettirmek CHP’nin çalışmalarına bağlıdır. Halka ineceksin, ne yapmak istediğini açıkça ve defalarca halka anlatacaksın. Sağcı mısın, solcu musun, ortanın solu musun, neysen, onun savunmasını yapacaksın. Ülkemizin şimdikinden daha iyi olması için plânlarını ortaya koyacaksın. Bu sıraladıklarımız senin için tüneldeki son ışıktır. Ya karanlıkta kalır, kaybolur gidersin, ya da ışığa kavuşursun.

 

Kurban Bayramınız Kutlu Olsun.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500