KAPI  KAPI DOLAŞARAK İKTİDAR OLUNMAZ…
Vural Dilmaç - Damla Damla

KAPI KAPI DOLAŞARAK İKTİDAR OLUNMAZ…

Hepimizin hiç sevmediği, duyduğunda sinir sistemini bozan sözler vardır. Benim canımı sıkan, moralimi bozan sözlerin başında siyasilerin kendi tabanlarına hitaben (kapı kapı dolaşacaksınız, seçmenlerle yakın ilişki kuracaksınız ve sonunda onu, partinize oy vermesini sağlayacaksınız). Bu konuda bir hatıramı anlatmak isterim: Genel seçimlere az bir zaman kala evin kapısı çalındı. Açtım, karşımda 2 tane genç kız duruyordu. “Buyrun” dedim. Bana başkanlarının selamını ve sevgilerini getirdiklerini, ayrıca bu iki tane karanfili de bana gönderdiğini ifade ettikten sonra, “Başkan’ımız sizden ayrıca partimize destek olmanızı rica ediyor” dediler. Ben kendilerine gayet nazik davrandım. Benden sonra gittikleri dairelerde çirkin ifadelere yer verileceğini tahmin ettim. Oradaki seçmen o kızlara “alın bu çiçekleri, başkanınız münasip bir yerine koysun” deyip, kızları kapı dışarı ederse hatalı kim olacak?

            Bir seçmen 4 yıl bir partinin çalışmalarını, faaliyetlerini, görüşlerini takip eder ve sonunda bir karara varır. Sen iki çiçekle o seçmenin görüş ve düşüncelerini abluka altına almaya çalışırsan, dünyanın en büyük ayıbını ve terbiyesizliğini yapmış olursun. Hiçbir ülkede kapı kapı dolaşarak oy toplamaya çalışmak diye bir hareket yoktur. Aslında seçmenden böyle bir şey beklemek de seçmene en büyük hakarettir. Her işin bir usulü, kaidesi vardır. Parti teşkilatlarındaki hanımlar birkaç gün önce reklam yaparak, seçmenleri belli bir adreste toplarlar. Orada seçmene partilerinin iktidara geldiği takdirde neler yapacağını anlatarak seçmeni ikna yolu ile partilerine oy vermelerini sağlamaya çalışırlar. Aynı şeyi parti teşkilatları da seçmenleri bir çatı altında toplayıp, güzel günler vaat ederek iktidar yolunu aralamaya uğraşırlar.

Bu tür çalışmalar Anadolu’da il, ilçe, köylere kadar uygulanabilir. Örnek: Bir hemşerimiz bağlı olduğu partinin adayı idi. Ben de onun basın danışmanıydım. Bana tahsis edilen jeeple ben önde olmak üzere Samsun’da ve Çarşamba’da köy köy dolaştık. Köy muhtarının önceden tespit ettiği bir kahvehanede yahut ilkokulun büyükçe olan bir sınıfında 1-2 saat içinde partisinin o bölgeye yapacağı yatırımlardan ve imkânlardan bahsederek oradaki seçmenin iktidara gelmelerindeki yolu açmış oldular. Basın danışmanı olduğum o hemşehrimiz milletvekili seçilerek meclise girdi, daha sonra da Bakanlar Kurulu’nda önemli bir görev aldı. Ayrıca hükümet sözcülüğünü yaparak basın toplantısında kurulda kabul edilen kanunları ve hassas konuları ülke genelinde paylaşmış oldular.

Demek ki, kapı kapı dolaşarak ve seçmenleri rencide ederek iktidar olunmuyor. Her işin bir yolu, yordamı var demiştik. Örneklerle bunun da misalini verdik. 

 

30 Ağustos Zafer Bayram’ınız ve Kurban Bayram’ınızı en içten dileklerimle kutlarım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
aylapalaoglu     2017-08-30 kapı kapı dolanarak iktidar olunmaz ama kapıları kapatarakda iktidar olunmaz Atakumda binamızın sorunları var başkanla görüşmeye gittik defalarca görüşemedik cumhurbaşkanıyla daha kolay görüşürdük, biz çile çekmekteyiz bahçelerimiz işgal olup bar oldu 100 lerce insan bahçelerimizde 02 lere kadar fasıllar yargıtayın 2011 yıkım emri var iki bld çevre md lüğü açık alanlara kapalı diye canlı müzik ruhsatıda verdi ne bayram ne seyran Denizevleri 214 sokaktan inin sahile 1 km den duyuluyor ses