YILBAŞI TRAJEDİSİ
Vural Dilmaç - Damla Damla

YILBAŞI TRAJEDİSİ

Her sene yeni yıl kapıyı çaldığında fertler arasında kurum ve kuruluşların karşılıklı mesajlaşmaları, daha sonra siyasi iradenin ve Devlet Başkanı’nın milletin ve diğer ülkelerin yeni yılını kutlamaları olağan hale gelmiştir. Bunun dışında her ülkenin yöneticileri ve başkanları dünyanın her tarafındaki ülkelerin yeni yıllarını kutlar. Onlara saadet ve mutluluk diler. Bu mesajlaşmayı yeniden yazılmış iyi niyet gösterişinde olduğunu zannetmeyin. Her yeni mesaj bir yıl öncekinin aşağı yukarı aynısı ve tekrarıdır, yalnız tarihler değişir o kadar. Bir de komşularımız var, onlar ne yapıyor bakmak lazım. Örneğin: Amerika’nın Ortadoğu’daki ön karakolu olan İsrail, her yeni yılda Suriye’nin “GOLAN” tepelerine iyice yerleşmiş, o bölgeyi sahiplenmiştir. Kendisine bazı ülkeler tarafından senin olmayan yerlere nasıl yerleşirsin? dediklerinde cevap hazırdır. Biz bu bölgeye rahatlığı, huzuru nasıl idare edileceğini göstermek için geldik. Her yeni yıl trajik olaylara gebe olduğu için bu zevki de oranın çevre halkına tattırmak istiyoruz. Ayrıca Filistin’de Doğu Kudüs’e başkentlerinin taşınmasıyla Filistin halkı ayaklandı. Her cuma günü “Nümayiş” (karşı gelme) hareketleri sıkça görülmeye başlandı. Filistin halkı İsrail askerlerine taşla cevap vermeye başladılar. İsrail askerleri de bu hareketlere gerçek mermi ile cevap verdi. Dünya ayağa kalktı; taş atana mermi atamazsın diye tepki gösterdiler. İsrail ben istediğimi yaparım diyerek hareketlerine devam etti.

         Bir de Suriye var. Tahsilini İngiltere’de yaparak diş doktoru diplomasını alan Beşer Eset, babası öldükten sonra başa geçer, tecrübesizliği ve laf dinlemezliği ile tanınan Eset, kendisine karşı gelenlerin toptan dişlerini çekmek ister. Fakat yüzbinlerce insanın dişlerini çekemeyeceğini anlayınca, havadan bombalarla, karadan makineli tüfeklerle halkını öldürmeye başlar. Bu kadar insanın dişini çekemedim ama kanını çektim der.

         Bir de yeni yılı en iyi karşılayanlardan Rusya komşumuz var. Komşusu Ukrayna’nın toprağı olan Kırım’ı allem edip kallem edip ülkeyi sınırları içine aldı. Ukrayna başkaldırsa da, o arkadaş (bunlar senin iyiliğin için yapılan hareketlerdir, üzerinden büyük bir yükü almış olduk, bu kıyak hareketimizi de unutma) der.

         Ama yine de Ukrayna’yı tırtıklamaya devam eder. Oranın dışında Rusya Suriye’ye de el atmış, bizimle beraber sözde oradaki PKK teröristlerini temizlemeye başlamıştır. Yani Rusya “Kazazka” oyununu gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Hatırlamayanlara tekrar etmekte fayda var.

Rus gelir aşka, Rus’un aşkı başka

Nerdesin kızım, balodayım anne

Napıyorsun kızım, dans ediyorum anne

Lay lay lay lom.

Böyle devam eder gider. Rus’un tahmin edemediği bir sonuç var. Sen Arap milletine (Kazazka’yı) öğretemezsin.

Onlar bildiğini okur, sen de eziyetini çekmiş olursun. Biraz da olsa dünya ahvalini gözden geçirmiş olduk. Yeni yılda “ALLAH”tan milletimize huzur ve sağlık, güzel günler diliyor, bütün okurlarımızın yeni yılını kutluyor, mutluluklar diliyoruz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500