SİYASETTE İNSAF OLMAZ!
Vural Dilmaç - Damla Damla

SİYASETTE İNSAF OLMAZ!

Yıllar önce Samsun Cumhuriyet alanında CHP’nin seçim mitingi yapılıyordu.

 

Damla Damla

VURAL DİLMAÇ

 

SİYASETTE İNSAF OLMAZ!

       Yıllar önce Samsun Cumhuriyet alanında CHP’nin seçim mitingi yapılıyordu. Alan hınca hınç dolu, heyecan had safhadaydı. İsmet Paşa alkışlar arasında kürsüye çıktı ve konuşmaya başladı. Ben de kürsünün önündeydim. Rahmetli konuşmalarını genellikle kâğıt üzerinden yapardı, irticalen konuştuğuna şahit olmadım. İsmet Paşa konuşmasının sonlarına doğru (CHP ortanın solundadır) dedi.  Meydanda çıt yok. Herkes birbirine soruyor; “ortanın solu da ne demek?” Miting tatsız tuzsuz bitti. Ondan sonra rakip partilerden sesler yükselmeye başladı: (Ortanın solu, Moskova yolu…) 

Şayet İsmet Paşa kürsüde “CHP dini bütün insanların partisidir. Yolumuz Allah yoludur” deseydi, o meydan iki defa havaya kalkardı. CHP de bir daha muhalefete düşmezdi. Gerçek bu ama Paşaya kimse bunu söyletemezdi. Çünkü O, dini siyasete bulaştırmak istemeyen, din ve devlet işlerinin ayrı kanallarda yürümesine dikkat eden çok değerli bir devlet adamı idi. 

Gelelim son yıllara… Şayet AKP siyaset sahnesine çıktığında, kendisini sosyalist, kapitalist, liberal vs. bir parti olarak tanıtsaydı, AKP ömür boyu iktidara gelebilir miydi? AKP iktidara gelmenin kestirme yolunu tercih ederek, halkımızı en hassas yerinden bağladı. “Din, İman, Türban” sloganı ile çok rahat iktidar koltuğuna oturdu. Çizdiği yolda hiçbir engel tanımadan, kendilerine engel teşkil eden kurum ve kuruluşları, hızla bertaraf edip, kafalarındaki sistemi oturtmayı aşağı yukarı başardılar. 

“Siyasette insaf yoktur” demiştik. Siyasi mücadele bir strateji işidir. Senaryoyu iyi yazarsan, taktik ve tekniği iyi uygularsan, iktidar yolunda başarıyı yakalarsın. AKP senaryo üretimi merkezleri ve çok sık değişen taktikleri ile kendine muhalif partileri dümen suyunda bırakmıştır. 

İster beğen ister beğenme, gerçek şu ki; hassas noktaları yakalayıp halk çoğunluğunu yanına alan AKP, elindeki iktidar bayrağını arkadan gelenlere bırakmayacak gibi görünüyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500