Toprağın Bol Olsun Adem Abi
Gonca Vural

Toprağın Bol Olsun Adem Abi

Kanser, hayatımızın içinde.

 

Hatta her evde bir kişiyi kaybetmemize sebep olan hastalıkların başında gelmeye başladı. Sinsi sinsi ilerlediği zaman tedavisi ve kurtuluşu zor. Başında yakalanırsa tabi kanser çeşidine de bağlı uzun süren tedavi sonucu olumlu gelişmelerle hasta geri kazanılabiliyor.

         Geçen hafta Adem  Şahinol'u ben ona abi diyorum kaybettik. Allah rahmet etsin toprağı bol olsun. Adem  Abi’yi Hasan Davran Abi sayesinde tanıdım, çünkü Adem Abi Almanyada yaşıyor. Lösemili çocuklar için gönüllü çalışırken, çocuklardan birine yurt dışından bir ilaç lazım oldu. Ailenin de durumu iyi olmadığı için getirtme şansı yoktu. Ne yapabiliriz? Nasıl hallederiz? diye kara kara düşünürken Hasan Abi  Adem Abi’yi önerdi. Telefon numarasını, mail adresini verdi ve bu şekilde iletişime geçtik sorunu hallettik.

          Fakat Adem  Abi’nin Bafra için, Bafradaki hemşehrileri için yaptığı iyilik bu kadar değil aslında. Hatırlayanlar varsa da bilmeyenler için hatırlatmak boyun borcum, Sakatlar Derneğindeki ortopedik özürlü insanlarımıza Almanyadan tır dolusu teçhizatlar göndermiştir. Düşündüğünüzde ne kadar zorlu bir uğraştan sonra yurt dışından buraya yapılan bir yardım. Kaç ihtiyacı olan insanın hayatını değiştiren malzemeler.

            Hani derler ya bir yapılan iyilik bir de kötülük unutulmaz diye, maalesef iyilikler çabuk unutuluyor da, kötülükler unutulmuyor. Hâlbuki iyilikler unutulmasa, teşekkür ve vefa olarak geri dönse eminim çok daha iyi olur, yapan insanı yapacak olanı teşvik eder.

            Onu geçen yaz izine geldiğinde gördüm. Turgut Abi’nin kardeşi, İbrahim Abi’nin abisi ikisi de Bedesten’de en eski esnaflardan, yanlarına ziyarete geldiği zaman, tanıştık gözlerinin içi gülen, mütevazı, samimi biri. Bendeki izlenimi bu oldu ve eğer bu yazıyı yazmasaydım içime dert olurdu. Çünkü sıradan  bir insan değil.

            Çok zengin, kimseye faydası olmayan, insanlarla alakası olmayan, kısacası yüreğinde merhamet olmayan, hayatı diğer insanlarla paylaşmayan, ihtiyacı olan insanlara el uzatmayan insanlarla işim olmaz, onlar kendi kabuklarında yaşayıp, öylece de ölüp giderler, tabi kefenin de cebi olmadığı için herkes gibi bir parça beze sarılıp gömülürler, hayatları var ile yok arasıdır.

            Allah yaptığı iyilikleri önünde bulundursun derler. Ben onu, samimi gülümsemesini hiç unutmayacağım. Bafra’mızın böyle yüreği güzel büyüklerimize ihtiyacı var. İyilik yapan iyilikle, kötülük yapan kötülüğüyle anılır, başka söze gerek yok sanırım. Ailesine başsağlığı diliyorum toprağın bol, mekanın cennet olsun Adem Abi.


                                                                                                                 Sevgi ve sağlıkla kalın.

Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500