Demokrasilerde Sivil Toplum Kuruluşlarının Yeri ve Önemi
Hasan Davran

Demokrasilerde Sivil Toplum Kuruluşlarının Yeri ve Önemi

Başta siyasi partiler olmak üzere, sendikalar, mesleki kuruluşlar ve dernekler demokratik yaşamın vazgeçilmez dayanaklarıdır.

 

Cumhuriyet bir yönetim biçimi, demokrasi ise bir rejimdir. Her cumhuriyet yönetimi bir demokrasi olmadığı gibi her demokrasi de bir cumhuriyet değildir.

Türkiye, hem cumhuriyetle yönetilen hem de demokrasi rejimini benimseyen dünyadaki nadir ülkelerden biridir. Türkiye idari sistemini Laik Demokratik Cumhuriyet olarak seçmiş ve tercihini bu yönde kullanmıştır. Türkiye’de halen yürütülmekte olan temsili demokrasi uygulamasında başarılı olduğumuzu söylemek mümkün değildir. Sivil toplum kuruluşları, bireylerin ortak bir amaç çerçevesinde bir araya gelerek ortak akıl oluşturma, bunu savunma ve ortaya çıkan sonuçları kamuoyu ile paylaşma misyonuna sahiptir. Birey olarak her insan, derede akan su gibidir. Su rastgele akarken olağanüstü bir gücü yoktur. Ancak bu derenin önüne bir bent konulursa, bent arkasında toplanan su, inanılmaz bir güç oluşturur. Tek başına bir güç olmayan insanlar, bir bendin arkasında toplanan su gibi bir liderin arkasında toplanarak çok büyük bir güç oluştururlar.

Bunun örneklerini Mayıs ayı içerisinde sivil toplum örgütlerimizin düzenledikleri etkinliklerde gördük. Örneğin Samsun Kadıköy Bafralılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği İstanbul’da düzenledikleri Bafralılar Gecesi ile yurdun çeşitli yerlerinde yaşayan Bafralıları bir araya getirdi. Samsun Konfederasyonu (SAMSKON) İstanbul Feshane’de düzenlenen Samsun Tanıtım Günleri Organizasyonu ile binlerce Samsunluyu üç gün süreyle bir araya getirdi. Engelliler Haftasında engelli dernekleri düzenledikleri etkinliklerle engellilerin sorunlarını gündeme taşıyıp toplumun empati yapmasını ve bu sorunlara daha yapıcı yaklaşmalarını sağlamışlardır. Ankara Samsun 19 Mayıs Kültür ve Tanıtma Derneği Yalçın Engiz Organik Tarım Müzesi’nde düzenledikleri söyleşi ile konusunda uzman katılımcılarla birlikte bölgemizdeki organik tarım üretiminin daha ileriye taşınması ve gelişmesi için neler yapılabileceğini ortaya koydular. Bafra Musiki Cemiyeti ve Bakav, Türk Sanat Müziği konserleri verdi. Bafra Lisesi Mezunları Derneği Bafra Atatürk Anadolu Lisesinde Edip Açıkgöz Konferans Salonu’nun törenle hizmete girmesini sağladı. 1930 Bafraspor, yönetimi, sporcuları ve seyircilerinin büyük gayretiyle profesyonel 3. Lige çıktı. Samsun ve İlçeleri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Bafra da Karadeniz’in en büyük hayvan pazarını Bafra Belediyesinin katkılarıyla kurdular. Bafra için Hepimiz Sivil İnisiyatif Grubu, Kent Konseyi ve Bafra Belediyesinin birlikte organize ettikleri Bafra’nın tanıtımını amaçlayan “Foto Maraton” yarışması düzenledi. Bafra Kültür ve Sanat Etkinliklerini Destekleme Derneği (KÜSADER) şiir etkinlikleri düzenledi. Bunlar ve benzeri sivil toplum kuruluşlarının, kuruluş ve işlevini ortaya koyan bu organizasyonları gördüğümüzde ne kadar önemli ve güçlü birliktelikler olduklarını daha iyi anlıyoruz.

Bu sebeple sivil toplum kuruluşlarını kurma, yaşatma ve çoğaltma kültürünü geliştirmek, onlara destek vermek zorunda olduğumuzu unutmayalım. Sivil toplum örgütleri demokratik toplumun olmazsa olmazıdır.

Bu duygularla 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı kutlarım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500