HA ÇALMIŞSIN HA ÇALDIRMIŞSIN!
Hasan Davran

HA ÇALMIŞSIN HA ÇALDIRMIŞSIN!

Allah selamet versin

Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete.Ülkemizin önümüzdeki günler hatta yıllarda içinden zor çıkılacak düzeyde siyasi,ekonomik gündemleri olacağını görmek falcılık değildir. Bugünü güllük gülistanlık göstermenin,saklamanın da bir anlamı yoktur. Bu tabloyu cesaretle halka anlatabilen birkaç kişi hariç, baskı altında olan basın,iş adamları,üniversiteler,sivil toplum örgütleri, sanatçılar düşüncelerini özgürce söylemek olanağına sahip değiller ve ülke böyle bir dönemden geçiyor. İşte böylesine kritik bir süreçte toplumun ‘doğru haber ve yorum alma’ imkanının ortadan kalkmasının ne iktidar partilerine ne de muhalefet partilerine yarar sağlayacağını cesurca dile getirip yazmak ve söylemek gerekir.

        

Biz bu filmi daha önceki yıllarda gördük ve yaşadık.Bugün de Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ve belki de dünyanın en büyük yolsuzluk,kara para aklanması,rüşvet ve organize suç olayını yaşıyor.Basından izlediğimizde bu olayın bakandan çocuklarına,iş adamlarından bürokratlara kadar sirayet ettiğini görüyoruz.Ne yazık ki hükümet temsilcileri ve Başbakan halkın gözünün içine baka baka bu tablonun sorumlularının çeteler,dış güçlerden desteklenip yönlendirildiğini söylüyor.Başbakanım size sormazlar mı, bu milletten oy isterken yolsuzlukla, yoksullukla, yasaklarla savacağız, sorumlularını cezalandıracağız demiştiniz diye. Şimdi ise yolsuzlukları yapanların değil,yolsuzluk yapanların peşine düşen polis ve savcıların peşine düşüyorsunuz.Polislerin,Cumhuriyet savcılarının görevlerini yapmamaları,susmaları görevi ihmal değil mi?

        

Ha çalmışsınız ha çaldırmışsınız.Siz Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanısınız.Bu paralarda tüyü bitmemiş yetimin hakkı var.Siz de bu hakkı korumakla görevlisiniz Başbakanım.İnsan anasını,babasını,akrabasını seçemez.Doğumla verilen armağanlardır.İyi çıkarsa bu dünyada iyi yaşarsınız, çıkmazlarsa alın yazısı der kahrolursunuz.Ama dostlar,arkadaşlar öyle mi?Siz onları özgür iradenizle seçerseniz ,onlar da sizin dost ve arkadaş çevreniz hayata bakışınızı,yaşam kalitenizi,kültür ve eğitim seviyenizi,görgünüzü net ortaya koyar.Ne der güzel atasözümüz: ‘Bana dostunu söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.’ Bu gidişatı değiştirmenin elbet yolu var. Bu da geçmişte yaşadıklarımızdan ders çıkarabilmek ve doğrunun ışığında yanlışı ortadan kaldırmak, yolsuzlukların yarattığı tüm yanlış algıların giderilmesi için bilgeliğin,dürüstlüğün değer kazandığı yeni bir Türkiye için gerekli yapısal dönüşümlerin yapılması ile olur.

 

Bu rezillikleri görüp ayağa kalkmayanlar,bu rezillikleri hazmedenler bir ülkede bağımsız vatandaş olarak onuruyla yaşamayı hak etmiyor.Bazı şeylere inanmak zordur. İnsanlar her şeyin aynen devam edeceği yanılsaması içinde yaşarlar. Dünyada ne kadar sürünen ülke varsa hepsi de eğitimden, ilimden yana nasibini almayan, geri kalmış insanların yaşadığı ülkelerdir. Bu bağlamda Bafra’mız gençlerinin daha eğitimli yetişmesi için Milli Eğitim Bakanlığı döneminde Bafra’mıza okullar kazandıran eski Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu’na, bakanlığı döneminde Bafra’mıza verdiği her sözü yerine getiren eski Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’a (Gençlik Merkezi açılışında da bu hizmetlerinden dolayı açılış haberini en iyi şekilde gazetemizde yayınlayacağımızın sözünü verdik ve ahde vefa borcumuzu ödemiş bulunduk), babaları Şevket AŞÇI adına ilk fakültemiz olan Bafra Şevket Aşçı  Turizm Fakültesini Bafra’mıza kazandıran AŞÇI ailesi adına Kaya,Vedat AŞÇI kardeşlere Bafra Haber gazetesi adına minnet ve şükranlarımı sunarım. Kendilerine karşılaştığımızda söylediğim atasözünü tekrar ediyorum. ‘Eşek ölür kalır semeri;insan ölür kalır eseri.’ Bafralılar sizleri eserlerinizle şükranla anacaklardır.

BAFRA’DA BELEDİYE BAŞKANLIĞI YARIŞINA GELELİM

 

30 Mart 2014 Pazar günü yapılacak olan yerel seçimlerde Bafralı ilk defa Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Bafra Belediye Başkanlığı için oy kullanacak.Uzun süreçten sonra aday adayların seçimi tamamlandı. Adaylar her zaman olduğu gibi merkezden genel başkanların onaylamasıyla belirlendi. Her zaman dile getirdiğimiz gibi ben 65 yaşıma geldim ne milletvekili ne de belediye başkanını belirlemek için oy kullandım.Uzatmayalım.Kör topal da olsa adına demokrasi denilen adilane yönetim biçimini Türkiye’de biz görmedik.Gelecek kuşaklar inşallah seçme ve seçilme hakkını halktan alacakları günleri görürler.

Biz gelelim bugüne.Her seçim döneminde Bafra sevdalıları olarak adaylar onlarca projeyi Bafra’mıza kazandırmak için yarışa girerler. Ama aday olana kadar çoğunu Bafra için benim de şu projem var bunu hayata geçirelim dediklerini veya ilçe genelinde yapılan toplantılara katıldıklarını veya bir fikir beyan ettiklerini göremedik. Seçimlere 3-5 ay kalınca yerden biter gibi adaylar çıkar. Ben 45 yıllık gazetecilik hayatımda hep bunları gördüm, bunları yaşadım.Tabii ki demokrasilerde herkes aday olur, olmaz diyemezsin. Fakat adama sormazlar mı senin sadece nüfus kağıdında doğum yerin Bafra yazılı ama Bafra için bugüne kadar ne yaptın? Hangi proje için mücadele verdin? Düşünmek yetmez. Hayata geçirdin mi? diye insana sormazlar mı? Her aday ne ektiyse 30 Mart 2014 akşamı onu biçecek ve sandıkta boyunun ölçüsünü alacaktır. Biri kazanacak diğerleri de neden kazanamadığının hesabını yapıp ona göre bir dahaki seçime ya hazırlanıp girecek ya da daha önce aday olup da kazanamayanlar gibi yok olup gidecektir. Bunları neden yazıyorsun diyeceksiniz? Çünkü ben seçimlerde kaybedenleri Bafra’nın bir sorununun çözümü aşamasında göremediğim gibi seçimi kaybettiği başkandan da neden bu halka vaat verip de yapmadın diye hesap sorarken de görmedim. Siyaset kişisel menfaatlerin ve etiketlerin elde edilmesi için yapılmamalı amaç halka hizmet olmalıdır. Siyaset yapmayı ve bir yerlere aday olmayı düşünenlere önerim, Kuran-ı Kerim’deki Maun Suresini okumaları ve ona göre karar vermeleridir.   

 

Ben bugüne kadar Bafra’dan ve Bafralı’dan yana taraf oldum. Olmaya da devam edeceğim.Ben yerel seçimlerde adaya ve ekibine bakarım. Açık açıkta tavrımı koyar, Sezar’ın hakkını Sezar’a veririm. Bu seçimde de öyle olacak.

 

 

Yeni yılınızı kutlar, başarılı sağlıklı ve mutlu bir yıl geçirmenizi temenni ederken yapılacak yerel seçimlerden çıkacak sonucun da ülkemiz, milletimiz ve Bafra’mız için hayırlara vesile olmasını dilerim.    

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500