Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
 BU GÜNE KADAR YAPAMADIĞINIZ İYİLİKLERDEN DE SORUMLUSUNUZ
Hasan Davran

BU GÜNE KADAR YAPAMADIĞINIZ İYİLİKLERDEN DE SORUMLUSUNUZ

Sevgili hemşerilerim gazetemiz yeni yıl ocak sayısı köşe yazımda, “2019 yılı acısıyla tatlısı az ama geneli çok kötü bir yılı(2019) geride bıraktık. Hepimizin yeni yılı kutlu olsun. Yeni yıl,  yeni umut demektir, geleceğe güvenle bakabilmeyi gerektirir.” temennisiyle yeni yılınızı kutlamıştım.

    Oysa yeni yılda (2020)ülkemiz ve tüm dünya ülkeleri yılın ilk 6 ayına girmeden Covid-19 ile savaşmaya başladı. Pandemi ,  sadece küresel bir sağlık krizi değil aynı zamanda ekonomik bir kriz yarattı.Dünyanın büyük bir değişim yaşadığını belirten bilim insanları, yeni normale alışmanın zaman alacağını belirtiyorlar.Tedavi ve aşı olmadan virüsle birlikte yaşamayı öğreneceğiz. Bizim gibi az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeleri hem ekonomik yönden hem sağlık yönünden çok zor günlerin beklediğini görüp aklımızı çalıştırıp ilmi ön planda tutmalıyız. Ortadoğu ülkesi gibi davranırsak çok daha çekeceğimiz var. Tek umudumuz gençler. Çalışkan, zeki, araştıran, iletişim kurmayı bilen, yetenekli “Z kuşağı” geliyor. Sizden tek isteğim, arzum çocuklarınızı zamana göre yetiştirin. Örnek insan olsunlar.

      Sevgili hemşerilerim, değerli okuyucularım Bafra sevdalısı efsane, duayen gazeteci Vural Dilmaç ağabeyimizi 15 Ocak 2020 Çarşamba günü kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Ölüm haberini aldığım gün ocak sayısını çıkarmak için sayfa düzenlemesi yapıyordum. Gazeteyi bırakıp İstanbul’a gidip Vural ağabeye olan son görevimizi yerine getirdikten sonra Bafra’ya döndüm.

      Orada Vural ağabeyin  ne  kadar sevilen, sayılan biri olduğunu  gördüm. İstanbul’daki dernekler ve Bafralılar cenazeye akın etmişlerdi. Herkes onun güzel insan, adam gibi adam olduğundan söz ediyordu. Şah Matbaasının oradaki esnaf onunla olan anılarını anlatıyorlardı.

     Vural ağabeyle 30 yıldır Bafra Haber gazetemizi çıkartıyorduk. Ölene kadar çıkaracağız sözünü vermiştik.2020 yılı gazetemizin 70. yıldönümüydü. Gazeteyi ona göre hazırladık. Bafra’ya döndüğümde gazeteyi çıkarmayı düşünmüyordum. Sadece www.bafrahabergazetesi.com  internet sitesinden haberleri günlük olarak yayınlama düşüncesi içerisindeydim.

        Olacak ya  büroda otururken  sigara dumanı yüzünden  iki , üç gün pencereleri açtım .Soğukta  şifayı kapmışım.5. kattaki  büroya  her zaman dinlenmeden çıkıyordum.O gün nefesim tıkandı,zor çıktım.Uzatmayalım 42 sene devamlı içtiğim sigaradan astım bronşit olmuşum.1  ay evden çıkmadan izole bir ortamda astım bronşit  tedavimi sürdürdüm. Bir ay sonra sağ akciğerde bir ağrı hissedince Bafra Devlet Hastanesine gittim. Bafra Devlet Hastanesinde sağ akciğerde pnömotoraks(Akciğerde hava kaçağı) teşhisi konuldu. Tüp takılıp akciğerdeki havanın alınması için Samsun On dokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesine sevk edildim. Tüp takıldı fakat ciğerdeki havayı atamadığım ve kandaki oksijen seviyesi düştüğü, ciğerde enfeksiyon oluştuğu için tedavime yoğun bakımda devam edildi. Dört gün sonra Göğüs Cerrahisi Servisine çıkarıldım. 11 Mayıs’ta antibiyotik tedavim tamamlanıp taburcu oldum. Şu anda sağlık durumum çok iyi. Hiçbir sorunum yok.

          42 yıl günde iki paket sigara içmenin cezasını çektim. Bize anatomi hocamız her şeyi dozunda kullanın, derdi. Sigara zararlı da dozunu kaçırdık. Zaten bırakmayı düşünüyordum O beni bırakmadan ben onu bırakacaktım. O acele davrandı. Size tavsiyem sigarayı hiç içmeyin. Ama içerseniz dozunu kaçırmayın yoksa er geç hastaneye gidersiniz.

           Rahatsızlığım sürecinde gerek sosyal medyadan gerekse telefonla arayarak geçmiş olsun ve şifa dileklerini ileten tüm sevenlerime teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

         Ayrıca Vural Dilmaç ağabeyimizin vefatıyla ilgili arayan, baş sağlığı dileyen herkese teşekkür ederim.

      Gazeteyi çıkarmayacağımı duyan Bafra’daki ve Bafra dışındaki Bafralılar ve okuyucularımız ısrarla “70 yıllık devam eden gazeteyi sonlandırma. Biz gazeteyi postadan aldığımızda ağlayarak, gazeteyi koklayarak özlem gideriyoruz.”dediler. Onların bu duyguları beni her zaman ağlatmıştır. Vural ağabeye de söz vermiştim.”Sen gazeteyi kapatma, ben ölene kadar çıkaracağım .”demiştim. Ben sözümü tuttum şimdi sen de ölene kadar çıkar.” dediğini hissettim. Ben de görevimi yerine getireyim düşüncesiyle müracaatlarımı yaparak gazeteyi kendi üzerime geçirdim.Bafra Haber gazetesini aylık çıkarmaya; günlük haberleri de www.bafrahabergazetesi.com  internet sitesinden yayınlamaya devam edeceğim.Bu duygu düşünceler içerisinde Kurban Bayramı’nızı kutlarım.

 TEŞEKKÜR

   Rahatsızlandığımda ilk teşhisi koyarak beni 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesine sevk eden Bafra Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniğinden Uzm. Dr. Recep Bülbül’e, tedavim sırasında desteğini esirgemeyen ve her zaman yanımızda olan 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastane Baş Müdürü İsa Erfalay başta  olmak üzere hastalığım süresince bana başarılı bir tedavi uygulayarak beni sağlığıma kavuşturan 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisinden Prof. Dr. Ayşen Taslak ŞENGÜL, Dr. Necmiye Gül İnan Temel, Dr. Güneş Şengüldür’e ; Göğüs Hastalıkları Bölümü Doktorlarına ,tüm hemşirelerine ve 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesinin diğer sağlık çalışanlarına, sonsuz minnet ve şükranlarımı sunarım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500